Partner serwisu Visa dla biznesu

Żabka Finanse nie jest już krajową instytucją płatniczą

Łukasz Piechowiak
Łukasz Piechowiak
#Krajowa Instytucja Płatnicza
Opublikowano: 1 sierpnia 2018, 15:40 Aktualizacja: 15 kwietnia 2019, 21:41

Na 400. posiedzeniu Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 31 lipca podjęto decyzję o cofnięciu zezwolenia na świadczenie usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej przez Żabka Finanse S.A, która sama złożyła wniosek. Decyzja była jednogłośna.

Żabka Finanse oferowała swoim klientom możliwość skorzystania z usług finansowych realizowanych przez nią w sklepach działających pod marką „Żabka” i „Freshmarket”. Dzięki temu można było opłacić rachunku np. za prąd, gaz w kasie sklepowej.

Żabka Finanse uzyskała status krajowej instytucji płatniczej w maju 2014 roku, ale usługi płatnicze realizowała od 2005 roku. Ma to związek z procesem legislacyjnym – instytucje płatnicze „uregulowała” ustawa o usługach płatniczych z 2011 roku. W tym roku weszły kolejne zmiany w ramach PSD2.

Czy to koniec „Zielonego Okienka”?

Firma w ramach „Zielonego Okienka” umożliwiała klientom dokonanie płatności za rachunki gotówką lub kartą płatniczą, wypłatę gotówki lub zakup eVouchera na doładowanie telefonu komórkowego. Opłata za typowy rachunek rozumianą jako pojedynczą płatność do 500 zł wynosiła 1,89 zł.

Sprawozdanie finansowe spółki nie jest jeszcze widoczne w e-KRS. Firma sama złożyła wniosek o cofnięcie zezwolenia. To naturalnie mnoży pytania. Przyjrzymy się sprawie. Być może opłacanie rachunków w Żabce dalej będzie możliwe, ale już za sprawą innej Krajowej Instytucji Płatniczej.

/ŁP


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

zabka-finanse-sa-nie-jest-juz-krajowa-instytucja-platnicza