Żabka Finanse oferowała swoim klientom możliwość skorzystania z usług finansowych realizowanych przez nią w sklepach działających pod marką „Żabka” i „Freshmarket”. Dzięki temu można było opłacić rachunku np. za prąd, gaz w kasie sklepowej.

Żabka Finanse uzyskała status krajowej instytucji płatniczej w maju 2014 roku, ale usługi płatnicze realizowała od 2005 roku. Ma to związek z procesem legislacyjnym – instytucje płatnicze „uregulowała” ustawa o usługach płatniczych z 2011 roku. W tym roku weszły kolejne zmiany w ramach PSD2.

Czy to koniec „Zielonego Okienka”?

Firma w ramach „Zielonego Okienka” umożliwiała klientom dokonanie płatności za rachunki gotówką lub kartą płatniczą, wypłatę gotówki lub zakup eVouchera na doładowanie telefonu komórkowego. Opłata za typowy rachunek rozumianą jako pojedynczą płatność do 500 zł wynosiła 1,89 zł.

Sprawozdanie finansowe spółki nie jest jeszcze widoczne w e-KRS. Firma sama złożyła wniosek o cofnięcie zezwolenia. To naturalnie mnoży pytania. Przyjrzymy się sprawie. Być może opłacanie rachunków w Żabce dalej będzie możliwe, ale już za sprawą innej Krajowej Instytucji Płatniczej.

/ŁP