Właściciel firmy może również skorzystać z telefonicznego powiadamiania o zbliżających się ważnych terminach oraz istotnych zmianach w przepisach.

Załóż firmę przez telefon – jak to działa?

To pierwsze tego typu rozwiązanie w polskiej administracji publicznej i kolejny krok w kierunku przyjaznej e-administracji – jednego z głównych założeń „Planu Morawieckiego„. W trakcie rozmowy telefonicznej konsultant wyjaśnia zasady rejestracji działalności gospodarczej, przyjmuje dane niezbędne do wypełnienia wniosku i wprowadza je do systemu Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Po rozmowie, przedsiębiorca otrzymuje SMS z numerem wniosku, z którym może udać się do dowolnego urzędu gmin, gdzie urzędnik wydrukuje wniosek i przedłoży do podpisu. Całą rejestrację można wykonać również w pełni elektronicznie, wykorzystując do tego profil zaufany lub podpis elektroniczny.

Usługa telefonicznej rejestracji działalności gospodarczej dostępna jest pod numerem 801 055 088.

Nowe usługi realizowane są przez nowoczesne Centrum Pomocy Przedsiębiorcy biznes.gov.pl, nadzorowane przez Ministerstwo Rozwoju. Celem podjętych działań jest informowanie przedsiębiorców oraz  pomoc w realizacji spraw związanych z zakładaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej oraz uproszczenie formalności niezbędnych do założenia i prowadzenia firmy.

W styczniu akcja informacyjna obejmie firmy zajmujące się sprzedażą alkoholu oraz odbieraniem ścieków i odpadów, które do końca miesiąca mają obowiązek złożenia sprawozdań. Przedsiębiorcy uzyskają, m.in. informacje o tym, jak wykonać wszystkie obowiązki drogą elektroniczną za pośrednictwem serwisu biznes.gov.pl.

Czy na pewno bez wychodzenia z domu?

Okazuje się jednak, że nie posiadając konta eGO (Profilu Zaufanego) i tak będzie trzeba udać się do urzędu. Z pomocą infolinii wypełnimy dokumenty, jednak papiery trzeba będzie jeszcze podpisać w wybranym urzędzie.

Samodzielnie trzeba będzie również udać się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a jeżeli chcemy zostać płatnikiem VAT, nie ominą nas odwiedziny w urzędzie skarbowym.

Z jednej strony resort rozwoju nie mówi do końca prawdy, twierdząc, że firmę będzie można teraz założyć przez telefon. Jednak z drugiej strony ciężko wymagać pełnej weryfikacji klienta przez telefon… Może mógłby w tym pomóc Mobile Connect?

Najprościej chyba będzie jednak założyć sobie Profil Zaufany, szczególnie że jest to możliwe bez wychodzenia z domu – dla klientów coraz większej liczby banków. Na razie są to PKO BP, ING i Bank Millennium, a w kolejce czekają już inne instytucje.