VK to najpopularniejszy serwis społecznościowy w Rosji, niekiedy nazywany „rosyjskim Facebookiem”. Serwis jest popularny także w takich krajach jak Ukraina, Białoruś, Litwa, Łotwa, Kazachstan, czy Azerbejdżan. Swoich użytkowników VK posiada także w Polsce – strona jest dostępna w polskiej wersji językowej. Miesięcznie VKontakte odwiedza około 97 milionów użytkowników.

Jak działa VK Pay?

Wygląda na to, że VK Pay będzie działać na zasadzie konta przedpłaconego, które trzeba zasilić przelewem. Początkowo serwis nie będzie pobierał prowizji za płatności, wpłaty oraz wypłaty, natomiast maksymalnie z VK Pay będzie można wyciągnąć 200 tysięcy rubli, czyli około 3 tysiące dolarów. O sprawie pisze serwis Banking Tech.

Integracja VK Pay ma przebiegać w kilku fazach, a pierwsza z nich będzie ukierunkowana na małych i średnich przedsiębiorców. Początkowo płatności za pośrednictwem VK Pay będą dostępne dla właścicieli stron i grup na VK, czyli tych użytkowników, którzy wykorzystują social media jako główny kanał do promocji swoich usług.

W tym samym czasie VKontakte zacznie rozwijać platformę e-commerce dla partnerów sieci. Platforma pozwoli między innymi na kupowanie biletów ( kolejowych, lotniczych i na imprezy rozrywkowe) oraz zamawianie jedzenia. Serwis docelowo może przypominać Facebook Marketplace.

Płatności VK Pay zostaną też udostępnione na stronach partnerów, którzy zaoferują zniżki i promocje dla osób, które jako metodę płatności wybiorą wlaśnie VK Pay. Na razie kupujący i drobni sprzedawcy nie będą musieli płacić prowizji.

Na razie, ponieważ docelowo w planach jest pobieranie prowizji od sprzedaży. Rosjanie chcą stworzyć platformę z obrotami na poziomie 1,5 miliarda USD rocznie. Obecnie monetyzacja nie jest priorytetem – zapewniają przedstawiciele VKontakte. Teraz kluczowe ma być przyciągnięcie dużej liczby klientów i odpowiednie wyskalowanie usługi. Jednym z partnerów VK Pay został Gazprombank.