Rozwój innowacyjnych rozwiązań płatniczych przyczynia się również do wzrostu popularności nowoczesnych metod autentykacji. Jesteśmy coraz bardziej otwarci na płatności z wykorzystaniem biometrii. Aż 83% badanych konsumentów uważa autoryzację za pomocą biometrii za bezpieczną. Już niedługo nie będziemy musieli pamiętać PIN-u. Mastercard przyczynia się do tego rozwoju i robi wszystko, żeby popularyzować swoje karty biometryczne. Firma umożliwia użytkownikom rejestrację odcisku palca w zaciszu własnego domu. O sprawie informuje serwis Finextra.

Rozwiązania biometryczne przyszłością rozwiązań płatniczych

Do tej pory klienci Mastercard, którzy korzystali z biometrycznych kart płatniczych, musieli udać się do oddziału banku lokalnego, aby zarejestrować swoje dane. Teraz firma umożliwia samodzielne zapisanie karty. Wystarczy, że użytkownik zeskanuje odcisk palca przez czujnik na karcie, a jego dane zostaną zapisane i będą bezpiecznie przechowywane. Nowa usługa ma nie tylko zwiększyć popularność płatności biometrycznych wśród konsumentów, ale również zapobiega tworzeniu dodatkowej infrastruktury w oddziałach stacjonarnych.

Konsumenci są coraz lepiej nastawieni do rozwiązań biometrycznych, które dają im poczucie wygody i bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, czy chodzi o odblokowanie smartfona czy płatność za zakupy, bezpieczeństwo w biometrii zapewnia technologia rozpoznawania odcisku palca. Płacąc za zakupy w sklepie stacjonarnym, karta biometryczna w swym działaniu przypomina zwykłą kartę płatniczą. Klient musi włożyć ją do terminala, jednocześnie przykładając kciuk do czytnika linii papilarnych na karcie. Odcisk palca porównywany jest z wzorcem biometrycznym – jeśli pasuje, transakcja zostaje poprawnie zautoryzowana.

Nowe rozwiązania płatnicze są odpowiedzią na gotowość konsumentów na zmiany, odpowiadają na ich potrzeby. Banki starają się być jeszcze wygodniejsze i wychodzą do klienta z nowymi rozwiązaniami. Połowa badanych użytkowników twierdzi, że za 10 lat będzie można zalogować się do konta w banku za pomocą odcisku palca lub skanu siatkówki oka. Rynek biometrii do 2022 roku ma osiągnąć wartość 32,4 mld USD. Czy prognozy się sprawdzą? Jedno jest pewne – potencjał jest ogromny, a sytuacja zarówno po stronie banków, jak i konsumentów prezentuje się obiecująco.