Michael Page przypomina, że według danych Komisji Nadzoru Finansowego, na koniec III kwartału 2018 roku w bankowości zatrudnionych było prawie 164 tys. osób – to o ponad 1840 etatów mniej w stosunku do analogicznego okresu 2017 roku. Spadek liczby pracowników zatrudnionych w sektorze bankowym wynika z kilku czynników. Chodzi między innymi o redukcję liczby placówek na rzecz mobilnych kanałów sprzedaży oraz rozwój nowych technologii, które zastępują konsultantów (na przykład chatboty).

Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło. Intensywna cyfryzacja branży sprawia, że w wielu obszarach, takich jak na przykład rozwój nowoczesnych produktów, innowacje, zarządzanie ryzykiem, czy marketing cyfrowy trwa zacięta walka o najlepszych kandydatów, a wynagrodzenia tych specjalistów rosną w tempie nawet 15% rocznie.

Ile wynoszą pensje w bankach?

Obecnie najczęściej oferowana stawka managera ds. rozwoju produktu/produkt managera wynosi 11 tys. zł brutto miesięcznie. Mediana na stanowisku starszego kierownika – posiadającego minimum 5 lat doświadczenia – oscyluje koło 14 tys. zł, a średnia pensja dyrektora to 25 tys. zł brutto miesięcznie.

W obszarze ryzyka, analityk sprzedażowy najczęściej może liczyć na 10 tys. zł brutto miesięcznie. Ekspert. ds. zarządzania ryzykiem otrzymuje przeciętnie 11 tys. zł brutto miesięcznie, natomiast mediana na stanowisku eksperta ds. wycen portfeli i eksperta ds. walidacji modeli ryzyka wynosi 12 tys. zł brutto miesięcznie. W segmencie dużych przedsiębiorstw, pensja analityka kredytowego oscyluje wokół 7-12 tys. zł brutto miesięcznie.

Dostrzegalne jest także rosnące znaczenie marketingu cyfrowego. Zarobki specjalisty ds. marketingu mogą sięgać 9 tys. zł brutto miesięcznie, choć średnio oferuje się im około 7,5 tys. zł brutto. Wynagrodzenie eksperta ds. marketingu online waha się w granicach 7-16 tys. zł brutto miesięcznie, a pensja managera digital marketingu oscyluje wokół 14-25 tys. zł brutto. Kierownikowi w tym obszarze oferuje się przeciętnie 15 tys. zł, a mediana na stanowisku dyrektora wynosi 33 tys. zł brutto miesięcznie.

Jak to wygląda w zestawieniu z zarobkami w Narodowym Banku Polskim? Dyrektorzy najważniejszych departamentów w NBP zarabiają między 40 tys. a 50 tys. PLN. To oczywiście nie powinno zaskakiwać, ponieważ szefowie kluczowych pionów w banku centralnym muszą cieszyć się większymi zarobkami. Wszystko po to, aby nie „uciekli” do banków komercyjnych.

/Rafał Tomaszewski