Dlaczego ludzie w różnym wieku, z różnym doświadczeniem zawodowym decydują się uczyć przez internet programowania?

Czytaj także: Jak powinna wyglądać giełda w dobie Fintechu? Może w chmurze?

Programiści śpią spokojnie

Plotek krążących wokół zarobków programistów jest mnóstwo. Ale faktem jest, że zapotrzebowanie na specjalistów IT nadal jest bardzo duże. Do 2020 roku na programistów będzie czekać 1,3 mln wolnych wakatów (raport amerykańskiego Urzędu Pracy, Bureau of Labor Statistics), a w samej Polsce potrzeba ok. 50 tys. informatyków (dane z raportu Sedlak&Sedlak). Dlatego bardzo często celem uczestniczenia w szkoleniach online jest przebranżowienie się. Karol, absolwent kursu front-end Kodilla zanim został programistą imał się przeróżnych zawodów.

-Przed rozpoczęciem bootcampu w Kodilli pracowałem w różnych branżach. Z wykształcenia jestem technologiem żywności. Nie miałem stałej pracy, a nawet przez jakiś czas byłem bezrobotny. Zmywałem garnki, pracowałem na budowie, byłem stewardem. Decydując się na naukę programowania z Kodillą stwierdziłem, że chcę zmienić swoje życie. Chciałem zostać front-end developerem, zajmować się stronami internetowymi, umieć zrobić to, co pojawi się w mojej głowie – a pomysłów jest kilka. Oczywiście chciałem też znaleźć się w lepszej sytuacji finansowej. – przyznaje.

50% programistów JavaScript zarabia od 3 801 do 8000 zł brutto na umowie o pracę według raportu Sedlak&Sedlak. Stawka miesięczna zależy od doświadczenia, ale branża IT charakteryzuje się tym, że dobry specjalista może liczyć na podwyżkę co kilka miesięcy. A to oznacza, że gra jest warta świeczki.

Czytaj także: Nastolatki 3.0 i Internet

Czy każdy może być programistą?

Wśród kursantów szkoleń programistycznych była tłumaczka języka chińskiego, czy operator koparki. Można się zastanawiać, jak oni dali radę? Przecież to zupełnie inna dziedzina. Szczerze można powiedzieć, że nie każdy nadaję się na programistę, ale każdy może spróbować. Sekret tkwi w tym, że szkoła internetowa nie może być po prostu platformą z kursami online.

W przypadku szkoły programowania wartością dodaną jest pomoc Mentora – doświadczonego programisty, który jest dostępny online, a raz w tygodniu przeprowadzana jest wideo-rozmowa. Przez co najmniej 45 min. można wspólnie uczyć się, kodować, czy korzystać z wiedzy know-how programisty.

– Bootcamp przebiegał bardzo intensywnie. Przez 2 miesiące ciężkiej, intensywnej nauki miałem kontakt z Mentorem, który mobilizował mnie, pomagał, ale nie nasuwał gotowych rozwiązań, tylko nakierowywał na nie, dzięki czemu bardziej się rozwinąłem. – potwierdza Krzysztof, absolwent szkolenia online.

Dostępność Mentora to nie wszystko. Obecnie bardzo ważna dla programisty jest współpraca z innymi członkami zespołu. Czasy, w których programista główkujący godzinami samodzielnie nad rozwiązaniem odeszły do lamusa. Dlatego kursanci mają dostęp do specjalnego komunikatora, na którym obecni są nie tylko Mentorzy, ale też wszyscy inni uczestnicy kursu. Dzięki temu można swobodnie zadawać pytania na czacie, wspólnie kodować i rozwiązywać zadania. Zdarzało się nieraz, że Mentor umawiał się na rozmowę z kursantem o godzinie 23 lub w weekend.

Czytaj także: Trwały nośnik to nie tylko list papierowy. Decyzja UOKiK

Zaangażowanie też jest ważne

Jednak jak to bywa w szkole, zaangażowanie ucznia też jest ważne. Nikt nie nauczy się za niego. Wymagane są zdolność logicznego myślenia, motywacja i co ważne, a nawet najważniejsze: programowanie musi sprawiać przyjemność i wzbudzać ciekawość.

W trakcie kursu trzeba poświęcić ok. 15-20h tygodniowo na szkolenie, które obejmuje materiały wprowadzające w konkretny temat i praktyczne zadania do wykonania, które są sprawdzane przez Mentora (code-review). Uczenie się przez internet odpowiada osobom pracującym, studiującym, z mniejszych miejscowości, bezrobotnym, czy wychowującym dzieci, bo uczyć można się z domu, zza granicy – wystarczy tylko stałe łącze internetowe, ale kilkanaście godzin w tygodniu trzeba zagospodarować.

– Dla mnie osobiście to jest idealna opcja dla kogoś, kto pracuje i kto nie ma codziennie 8 godzin, aby usiąść od rana do szkolenia. Można zagospodarować sobie czas tak, jak chcemy. Możemy siedzieć cały weekend i kodować, a możemy też siedzieć w poniedziałek lub czwartek – to jest ta dowolność. Chociaż realnie wyglądało to tak, że codziennie po pracy przychodziłam do domu, siadałam przed komputerem i uczyłam się kodowania. Nie obyło się bez nieprzespanych nocy i snów o kodowaniu. Myślę, że jeśli mamy mniej czasu – to jest dobra opcja. A dla tych osób, które mają czas, np. studenci to opcja idealna. – opisuje Dagmara, absolwentka Kodilli.

Wszystko to przypomina prawdziwą szkołę, ale różni się znacznie w jednym: ta szkoła pomaga w znalezieniu pracy. Przez 60 dni po kursie absolwenci mają dostęp do wszystkich materiałów, a Koordynator ds. Zatrudnienia pomaga w stworzeniu CV, portfolio i szukaniu pracy.

– Z Ewą, Koordynatorką ds. Zatrudnienia, pracowało mi się mega świetnie. Fajnie wiedzieć, jak powinno się patrzeć na swoje CV, jakie informacje w nim umieszczać i jak podejść do tego, aby zachęcić pracodawcę, by wybrał właśnie nas. – potwierdza Dagmara.

Zwykła szkoła to już za mało. Tym bardziej, że ceny szkoleń zaczynają się od kilku tysięcy złotych. Zatrudnienie w IT znajduje 75% absolwentów szkoły. Nie wszyscy chcą się też przebranżowić. Niektórzy kursanci poszerzają po prostu swoją wiedzę programistyczną, najczęściej z zamiarem awansowania w obecnej pracy. Tak właśnie zrobiła Dagmara, absolwentka Szkolenia Bootcamp Front-end Developer.

Czytaj także: RegTech może obniżyć koszty regulacji i nadzoru w sektorze finansowym

Kim można zostać po szkole internetowej?

W przypadku szkoły programistycznej online do wyboru jest ścieżka nauki programowania od podstaw: Szkolenie Bootcamp Front-end Developer, Bootcamp Java i dla bardziej zaawansowanych: JavaScript Developer i WordPress Freelancer.

Obecnie zaciera się granica między humanistami a inżynierami. Umiejętności programistyczne stały się numerem jeden wśród poszukiwanych przez pracodawców kompetencji. Potwierdzają to raporty StackOverflow, RedMonk i Cdeeval. Odpowiedzi 56 tysięcy deweloperów z ponad 173 krajów i ponad 120 0000 wykonanych zadań testowych mówią jasno, że warto inwestować w następujące języki programowania:

  1. JavaScript
  2. Java
  3. PHP
  4. Python (w Polsce niestety niezbyt popularny)
  5. C#
  6. C++

Znajomość technologii Java lub JavaScript daje szansę na pracę w nowoczesnych, dużych firmach, np. korporacjach.

Wraz z rozwojem technologii i możliwości szkoły online mogą wypierać stacjonarne szkoły zawodowe, czy studia. Intensywny kurs programistyczny może być dla wielu osób lepszą opcją niż 5-letnie studia techniczne. Tym bardziej, że w branży IT liczą się umiejętności i doświadczenie, a nie wiedza teoretyczna.