Partner serwisu Visa dla biznesu

Zielone światło od KNF. Kolejne ważne przejęcie na rynku bankowym

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#KNF
Opublikowano: 17 września 2018, 11:13 Aktualizacja: 20 lutego 2019, 19:53

Komisja Nadzoru Finansowego nie wyraziła sprzeciwu wobec planowanego przejęcia akcji Raiffeisen Polbanku przez BGŻ BNP Paribas. Połączenie ma nastąpić jeszcze w tym roku, a łączną cenę transakcji ustalono na 3,25 mld zł.

Duńskie Nets przejmie kolejny polski fintech

– KNF jednogłośnie stwierdził brak podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec planowanego nabycia przez BNP Paribas SA akcji Raiffeisen Bank Polska SA uprawniających do wykonywania ponad 1/3 łącznej liczby głosów WZ Raiffeisen Bank Polska i stanowiących ponad 1/3 kapitału zakładowego Raiffeisen Bank Polska – czytamy w komunikacie nadzorcy.

Pełny komunikat z posiedzenia KNF można pobrać tutaj.

BGŻ BNP Paribas ma zgodę KNF na przejęcie Raiffeisen Polbanku

Prezes BGŻ BNP Paribas Przemysław Gdański zdradził, że połączenie z Raiffeisen Polbankiem nastąpi jeszcze w tym roku. Następnie bank skupi się na rebrandingu i fuzji operacyjnej, zaplanowanej na rok 2019. Przejęcie ma wzmocnić pozycję rynkową BGŻ BNP Paribas, a aktywa banku przekroczą 100 mld złotych. Łączną cenę transakcji ustalono na 3,25 mld zł.

– Komisja jednogłośnie stwierdziła brak podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec zamiaru bezpośredniego nabycia przez Bank BGŻ BNP Paribas SA akcji Raiffeisen TFI SA w liczbie zapewniającej przekroczenie 50% udziału w kapitale zakładowym Raiffeisen TFI SA oraz przekroczenie 50% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Raiffeisen TFI SA – czytamy w komunikacie nadzoru.

W kwietniu 2018 r. Grupa BNP Paribas zawarła porozumienie z Raiffeisen Bank International w sprawie nabycia przez Bank BGŻ BNP Paribas podstawowej działalności Raiffeisen Bank Polska (RBPL). Transakcja jest przeprowadzana w drodze podziału RBPL przez wydzielenie i przejęcie jego podstawowej działalności przez Bank BGŻ BNP Paribas. Teraz bank otrzymał zgodę KNF.

W ramach złożonych zobowiązań BNPP zobowiązał się do zwiększenia płynności akcji banku BGŻ BNP Paribas na GPW do co najmniej 25% plus 1 akcja w terminie najpóźniej do końca 2023 roku.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

zielone-swiatlo-knf-kolejne-wazne-przejecie-rynku-bankowym