Partner serwisu Visa dla biznesu

Zmiany w 500 plus. Od sierpnia nowe wnioski

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech
Opublikowano: 31 lipca 2017, 13:35 Aktualizacja: 24 lutego 2019, 20:41

Wraz z początkiem sierpnia nastąpią spore zmiany w programie „Rodzina 500 plus”. Od startu rządowego projektu minął już rok i od 1 sierpnia można składać nowe wnioski, aby zachować ciągłość świadczenia.

15 tys. klientów Banku Pekao złożyło już zdalnie wniosek o 500 plus

Rząd zmienił część przepisów, co ma poskutkować tym, że pieniądze trafią do rodzin faktycznie potrzebujących i mieszkających w Polsce. Nowe wnioski można składać już od 1 sierpnia, a im szybciej to zrobimy, tym szybciej otrzymamy świadczenie. Jeżeli wnioskodawca złoży wniosek do 31 sierpnia, to pieniądze otrzyma do końca października.

Podstawy projektu pozostają bez zmian:

  • świadczenia wychowawcze będzie wypłacane na drugie i kolejne dziecko bez względu na zarobki rodziców,
  • na pierwsze lub jedyne dziecko 500 plus zostanie przyznane jeśli dochód nie przekracza 800 zł ( lub 1200 zł, jeżeli w rodzinie jest niepełnosprawne dziecko),
  • pod uwagę będą brane dochody z 2016 roku.

Czytaj także: E-paragony od stycznia 2018 roku. Ministerstwo Finansów potwierdza

Zmiany w programie 500 plus

500 plus od sierpnia nowe wnioski.
Wnioski można składać tradycyjnie w urzędzie oraz za pomocą listów. Jest również możliwość złożenia e-wniosku przez systemy transakcyjne banków (rozwiązanie to oferują wszystkie największe banki w Polsce), przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS oraz przez Profil Zaufany. Profil Zaufany możemy zweryfikować bez wychodzenia z domu – poprzez systemu transakcyjne banków PKO BP, ING Banku Śląskiego, Pekao S.A., Banku Millennium i Envelo Banku.

W dokumencie prezentującym plany Ministerstwa Cyfryzacji na resztę 2017 roku, resort stwierdza, że w kolejnych miesiącach do programu Profilu Zaufanego przystąpią takie instytucje, jak BZ WBK, mBank, Alior Bank, BGŻ BNP Paribas, Citi Handlowy, Raiffeisen i Credit Agricole.

Czytaj także: Krajowa Administracja Skarbowa – nowa skarbówka i rewolucyjne przepisy

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zdradziła co zmienia się od 1 sierpnia 2017 roku:

  • zaostrzenie kryteriów dla rodziców samotnie wychowujących dzieci. Do tej pory pod uwagę były brane tylko dochody samotnego rodzica. Teraz taki rodzic musi najpierw wystąpić o alimenty i przedstawić stosowny dokument. Może to być ugoda zawarta przed mediatorem, protokół z posiedzenia sądu zatwierdzającego ugodę a nawet umowa zawarta w formie aktu notarialnego ( z klauzulą wykonalności nadaną przez sąd). Wszystko dlatego, że wiele rodzin celowo pomijało dochód partnera, aby otrzymać pieniądze,
  • rodzice prowadzący działalność gospodarczą rozliczający się ryczałtem i ubiegający się o świadczenie na pierwsze dziecko muszą dołączyć do wniosku zaświadczenie od naczelnika urzędu skarbowego, w którym zawarte będą informacje o o osiągniętym przychodzie i opłaconym podatku w 2016 roku,
  • od 2018 roku wymagane dokumenty będzie można przesyłać drogą elektroniczną już w lipcu.

Po upływie następnych 12 miesięcy wnioski będzie trzeba składać po raz kolejny. Program „Rodzina 500 plus” wystartował w kwietniu 2016 roku. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  poinformowało, że do 31 maja 2017 roku projekt objął ponad 2,6 mln rodzin, prawie 4 mln dzieci i pochłonął ponad 27 mld złotych.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

zmiany-500-plus-sierpnia-nowe-wnioski