Partner serwisu Visa dla biznesu

Zmiany w prawie podatkowym. PKO BP wyłącza usługę PIT-WZ

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#PKO BP
Opublikowano: 17 stycznia 2019, 11:07 Aktualizacja: 6 maja 2019, 08:40

PKO Bank Polski poinformował klientów o wyłączeniu usługi PIT-WZ. Wniosku o wypełnienie PIT-u nie złożymy już z poziomu bankowości elektronicznej. To efekt zmian w prawie podatkowym. Od 15 lutego 2019 Urząd Skarbowy udostępni dokument na Portalu Podatkowym.

Zmiany w prawie podatkowym. PKO BP wyłącza usługę PIT-WZ

PIT-WZ to wniosek, na podstawie którego Urząd Skarbowy przygotowywał zeznanie podatkowe – np. PIT-37. Dokumenty można było składać z poziomu bankowości elektronicznej (m.in. w PKO BP, czy w ING Banku Śląskim). Teraz się to zmieni. Od lutego na Portalu Podatkowym pojawi się usługa „Twój e-PIT”.

„Twój e-PIT” już od lutego 2019 roku

Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany już w maju 2018 roku. Krajowa Administracja Skarbowa (w rozliczeniach za 2018 r.) przygotuje dla podatników i udostępni w wersji elektronicznej PIT-37 i PIT-38. W kolejnym roku nowa forma rozliczeń będzie wprowadzona dla osób prowadzących działalność gospodarczą (PIT-36 i PIT-36L).
W 2018 roku po raz drugi w historii liczba PIT-ów złożonych przez Internet była większa, niż tych złożonych fizycznie w Urzędzie Skarbowym. W 2018 roku Polacy złożyli 11,4 mln e-PIT-ów w porównaniu do 5,6 mln klasycznych rozliczeń. Szczegółowe dane na wykresie powyżej.

Nowa usługa „Twój e-PIT” zakłada brak obowiązku sporządzania samodzielnie deklaracji rocznej PIT przez podatników oraz łatwiejszy sposób rozliczania ulg. Podatnicy nie będą musieli dostarczać do urzędu skarbowego dokumentów potwierdzających prawo do skorzystania z odliczenia lub ulg, np. ulgi na dzieci, ponieważ te dane zostaną automatycznie pobrane z systemów informacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej oraz z rejestrów instytucji zewnętrznych.

Swoje rozliczenie będzie można potwierdzić Profilem Zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Wgląd do „Twojego e-PIT-u” podatnicy będą mieli już od 15 lutego. Według szacunków resortu finansów KAS udostępni „Twój e-PIT” łącznie ponad 25 mln podatników.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

zmiany-w-prawie-podatkowym-pko-bp-wylacza-usluge-pit-wz