Warszawski Zarząd Transportu Miejskiego wprowadza możliwość płatności kodami BLIK w biletomatach mobilnych. Usługa jest dostępna we wszystkich urządzeniach zamontowanych w autobusach, a ZTM zamierza sukcesywnie wdrażać ją również do biletomatów stacjonarnych. Blikiem na razie można zapłacić jedynie w autobusach Miejskich Zakładów Autobusowych.

Warszawa jest drugim miastem, w którym za bilety komunikacji miejskiej zapłacimy kodami BLIK. Warszawski Zarząd Transportu Miejskiego poszedł w ślady swojego odpowiednika z Łodzi, który udostępnił tą usługę w połowie lipca.

Jak kupić bilet za pomocą kodu BLIK?

Niezbędna jest aplikacja mobilna banku- uczestnika BLIK. System generuje sześciocyfrowy kod, który należy wprowadzić na ekranie biletomatu. Operację trzeba zatwierdzić na smartfonie, a każdy kod ważny jest przez dwie minuty. Więcej o kodach BLIK pisaliśmy tutaj.

Transakcje za pomocą kodów BLIK oferują: PKO BP, Bank Millenium, Alior Bank, ING Bank Śląski, mBank, BZ WBK oraz Getin Noble Bank. Polski Standard Płatności, operator BLIK, współpracuje z firmą MERA-SYSTEMY, producentem i projektantem biletomatów.

Współpraca Polskiego Standardu Płatności i MERA-SYSTEMY pozwoliła na znaczne ułatwienie życie użytkownikom komunikacji miejskiej. To kolejne miejsce, w którym pokazujemy wygodę i bezpieczeństwo transakcji BLIKIEM. Teraz oprócz zwykłych zakupów w sklepach czy internecie, wypłat z bankomatów, czy przelewów na telefon, możemy także płacić za bilety w autobusie, tramwaju i metrze. Takie wygodne, bezpieczne i szybkie rozwiązanie daje nam ogromny komfort w codziennym funkcjonowaniu i sprawia że BLIK staje się coraz bardziej powszechną formą płatności – mówi Dariusz Mazurkiewicz, Wiceprezes Polskiego Standardu Płatności.

ZTM dostrzega potencjał

Zgodnie z danymi ZTM w 2015 roku mieszkańcy stolicy kupili ponad 85 milionów biletów na kwotę 818 milionów złotych. Większość transakcji została dokonana właśnie w biletomatach, których w Warszawie działa ponad 1900. Największą popularnością cieszą się właśnie biletomaty mobilne, a funkcjonuje ich 1332.

Kody BLIK zyskują na popularności, a od momentu powstania dokonano za ich pomocą ponad 3,5 miliona transakcji. Ułatwiają one płatności w sklepach stacjonarnych, kawiarniach czy też lokalach usługowych. Można nimi uiszczać opłaty w ponad 148 tysiącach terminali płatniczych w Polsce.

ZTM dostrzegł powodzenie, jakim cieszą się kody BLIK i słusznie uznał, iż ich wykorzystanie będzie strzałem w dziesiątkę. Minusem jest jednak to, że w chwili obecnej nie można skorzystać z kodu BLIK w biletomatach stacjonarnych.

/RT