Twórcy Tesli i SpaceX odpowiedział założyciel Facebooka Mark Zuckerberg, który uznał, że nie widzi zagrożenia ze strony AI, a jego firma intensywnie rozwija tego typu technologię.

Czytaj także: Indie ograniczają rozwój autonomicznych pojazdów – boją się wzrostu bezrobocia

Musk vs Zuckerberg – kto ma rację?

Musk vs Zuckerberg.

– Mam swoje zdanie na ten temat i jestem co do niego przekonany. Jestem optymistą i uważam, że nie powinno się głosić wizji sądu ostatecznego, tak jak czynią niektórzy ludzie. Nie jest to zbyt rozsądne i odpowiedzialne – stwierdził Mark Zuckerberg w czacie na żywo z użytkownikami Facebooka.

Była to szpilka wbita Muskowi, który niedawno wypowiedział następujące słowa.

– Dopóki ludzie nie ujrzą, jak maszyny zabijają innych ludzi na ulicy, to nie będą zdawali sobie sprawy z powagi sytuacji. Taki scenariusz wydaje im się zbyt oderwany od rzeczywistości. Zazwyczaj regulacje są wprowadzane, gdy wydarzy się kilka złych rzeczy, a opinia publiczna wzywa do zmian. Wtedy po kilku latach branża zostaje uregulowana, ale zajmuje to bardzo dużo czasu. Do tej pory było to po prostu niewygodne, ale nie zagrażało cywilizacji w bezpośredni sposób. Sztuczna inteligencja jest ogromnym zagrożeniem dla ludzkiej cywilizacji – ostrzegał.

Po ripoście Zuckerberga Musk odpowiedział na Twitterze, że rozmawiał z nim na ten temat i uważa, że CEO Facebooka nie ma wystarczającej wiedzy na temat sztucznej inteligencji. Teraz piłeczka jest po stronie Zuckerberga. Ciężko nam jednak przypuszczać, aby „Zuck” był w stanie wygrać merytoryczną dyskusję z Elonem Muskiem.

Kilka dni temu wspominaliśmy o wystąpieniu Muska podczas National Governors Association Summer Meeting w Rhode Island. Cały teks znajdziecie tutaj – Elon Musk po raz kolejny wzywa do uregulowania sztucznej inteligencji

Czytaj także: Internetowe „obywatelstwa” rozchodzą się szybciej niż świeże bułeczki

Elon Musk chce regulować sztuczną inteligencję

Kilka miesięcy temu Elon Musk założył firmę Neuralink, której zadaniem ma być połączenie ludzkiego mózgu z komputerem, dzięki czemu będziemy mogli dotrzymać kroku sztucznej inteligencji. Zdaniem Muska AI rozwija się tak szybko, że już za kilkadziesiąt lat ludzie zostaną daleko w tyle pod względem możliwości swojego mózgu.

Przecież nawet plany kolonizacji Marsa mają związek z obawami Elona. Musk mówi, że ludzkość musi stać się gatunkiem międzyplanetarnym, bo inaczej wyginie. Jednym z zagrożeń jest właśnie scenariusz rodem z Matrixa.

Teraz Elon Musk miał okazję porozmawiać na ten temat z zarządcami poszczególnych stanów i terytoriów USA. Zadawali mu pytania, jak jego zdaniem powinno się uregulować sztuczną inteligencję.

– Na początku trzeba dowiedzieć się jak najwięcej o faktycznym poziomie zagrożenia i zrozumieć naturę problemu. Ważne żeby ktoś się tym wreszcie zajął – mówił Musk, cytując ostatnie dokonania AI, czyli zwycięstwo komputera z człowiekiem w chińskiej grze Go, co do tej pory wydawało się niemożliwe.