Partner serwisu Visa dla biznesu

Związek zawodowy z ZUS na liście ostrzeżeń KNF-u

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#KNF
Opublikowano: 1 sierpnia 2017, 15:38 Aktualizacja: 20 lutego 2019, 19:55

Komisja Nadzoru Finansowego umieściła dziś na swojej liście ostrzeżeń publicznych Związek Zawodowy Pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Gazeta Wyborcza informuje, że chodzi o sprzedawane przez związkowców ubezpieczenia od odpowiedzialności urzędniczej.

Związek zawodowy z ZUS na liście ostrzeżeń KNF-u.

Zdaniem KNF-u ZZP ZUS pośredniczył przy sprzedaży polis. W Polsce prowadzenie działalności ubezpieczeniowej bez zezwolenia jest przestępstwem na mocy art. 430 ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (przed 1 stycznia 2016 r. – art. 225 ustawy o działalności ubezpieczeniowej). Sprawa trafiła do warszawskiej Prokuratury.

Czytaj także: HBO zhakowane. Wyciekną kolejne odcinki Gry o Tron?

Związek zawodowy ZUS-u pod lupą Prokuratury i KNF-u

Gazeta Wyborcza podaje stanowisko rzecznika prasowego ZUS-u, Wojciecha Andrusiewicza, który twierdzi, że kierownictwo Zakład nie ma wpływu na działanie związku zawodowego, ponieważ funkcjonuje on poza strukturami samego ZUS-u. KNF uważa, że

W Zakładzie od kilku miesięcy trwa konflikt pomiędzy pracownikami a zarządem. Zamrożono podwyżki, pensje są za niskie, a pracownicy obawiają się wydłużenia czasu pracy. Sam Związek Zawodowy Pracowników ZUS powstał w 1992 roku i na rok 2013 liczył ponad 11 tysięcy członków. Teraz liczba ta prawdopodobnie jest dużo wyższa.

Na razie na oficjalnej stronie ZZP ZUS nie pojawiło się żadne oficjalne oświadczenie w tej sprawie. Jest jednak spora rysa na wizerunku całego Zakładu, nawet jeżeli faktycznie nie miał on żadnego wpływu na postępowanie kierownictwa Związku. Warto przypomnieć, że na tą samą listę w 2009 roku trafiła spółka Amber Gold…

Na pewno jest to wydarzenie bez precedensu, ,że związek zawodowy wielkiej instytucji publicznej, która gromadzi szczegółowe dane o milionach obywateli trafia na listę ostrzeżeń krajowego nadzoru finansowego. Złośliwi już twierdzą, że następny w kolejce, do umieszczenia na liście ostrzeżeń publicznych KNF jest sam ZUS.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

zwiazek-zus-liscie-ostrzezen-knf-u