Do Programu Polska mogą zgłaszać się mikro, mali i średni przedsiębiorcy, którzy chcą rozpocząć przyjmowanie płatności bezgotówkowych, a w okresie ostatnich 12 miesięcy nie posiadali terminala płatniczego. W Programie mogą wziąć udział przedsiębiorcy posiadający do 5 placówek detalicznych. Sprzedawca może otrzymać maksymalnie 3 terminale, z których można korzystać bez opłat przez 12 miesięcy.

Wyniki Programu Polska Bezgotówkowa

Każda z instytucji biorących udział w Programie Polska Bezgotówkowa może proponować inne warunki po 12 miesiącach bez opłat. W celu poznania szczegółów współpracy przedsiębiorca powinien skontaktować się z wybranym przez siebie agentem rozliczeniowym lub bankiem. Do Programu przystąpiło 15 agentów rozliczeniowych.

Fundacja podaje, że na terminalach wydanych w ramach Programu zrealizowano 40 mln transakcji na łączną kwotę 2 mld złotych. 95% przedsiębiorców uczestniczących w Programie deklaruje, że poleciłoby posiadanie terminala innym przedsiębiorcom. Z kolei ponad 50% przedsiębiorców, którzy skorzystali z oferty Fundacji deklaruje, że zanotowali wzrost sprzedaży po instalacji terminala. Takie stwierdzenie nie powinno zaskakiwać. Wielu klientów rezygnuje z zakupów w danej placówce, jeśli nie ma możliwości zapłaty kartą, smartfonem lub BLIKIEM.

Do 13 grudnia zeszłego roku w ramach Programu zainstalowano 100 tys. urządzeń. Przez następne 4 miesiące liczba terminali wzrosła o kolejne 40 tys. Inicjatywa wystartowała w styczniu 2018 roku, a od sierpnia do Programu mogą dołączyć także podmioty administracji publicznej – m.in. urzędy, instytucje zdrowia, oświaty, kultury, sztuki i sportu. Do tego dochodzą fundacje i stowarzyszenia.