Na potwierdzenie tych słów wystarczy powiedzieć, że Visa, Amercan Express czy Nasdaq zwiększają inwestycje w wirtualną walutę. Poniżej lista pięciu firm, które ukształtują przyszłość pieniądza.

1.Adyen

Firma zlokalizowana w Amsterdamie jest jednym z tak zwanych jednorożców, czyli startupów wartych ponad miliard USD. Adyen jest pionierem w dziedzinie płatności e-commerce. Startup działa w skali globalnej i współpracuje z takimi gigantami jak Facebook, Uber, Netflix czy Spotify. Holendrzy oczywiście akceptują płatność Bitcoinami.

Na początku 2016 roku Adyen ogłosił, że podwoił swoje przychody z roku poprzedniego i zamierza wprowadzać coraz aktywniej nowe rozwiązania płatnicze na rynek amerykański. W 2015 roku wartość transakcji poprzez platformę, osiągnęła próg 50 miliardów USD, a zyski wzrosły o 350 milionów USD.

2.Bitnation

Startup założony przez Susan Tempelhof aspiruje do stania się pierwszym „Państwem Cyfrowym”, zapewniając usługi zarządzające na swojej platformie Pangea. Bitnation wykorzystuje technologie Blockchain i zamierza stworzyć faktyczną wspólnotę, dzięki której rządy państwowe staną się nieistotne dla transakcji finansowych.

Tempelhoff zaznacza, że w momencie początków Bitnation nikt nawet nie marzył o stworzeniu cyfrowej wspólnoty, opartej na Blockchain.

-Teraz nasza idea ma światowe poparcie, wspólnoty sięgające tysięcy aktywistów, ambasady, partnerów i sprzymierzeńców na wszystkich kontynentach. Kompleksowe, mainstreamowe media mówią o nas, a nasz pomysł podchwytują inni- mówi właścicielka Bitnation.

Startup czeka jednak poważny test w 2017 roku. Wtedy planowane jest wypuszczenie na rynek programu Pangea (którego testowa wersja powinna pojawić się już pod koniec roku bieżącego). Adaptacja oprogramowania na rynku, będzie dużym sprawdzianem dla Bitnation.

3.Braintree

Grupa z siedzibą w San Francisco jest operatorem płatności online, który zapewnia klientom zakupy za pomocą jednego kliknięcia (One Click Payments).

Po przejęciu w 2012 roku aplikacji Venmo, Braintree został kupiony przez PayPal w roku 2013 za kwotę 800 mln USD. Dzięki temu PayPal uzyskał technologię umożliwiającą przetwarzanie płatności w trybie back-end (czyli za pośrednictwem banku emisyjnego), obsługując takich gigantów jak Uber czy Airbnb.

Braintree zatrudnia 500 pracowników na całym świecie, a rozrastanie się firmy zapewnia jej znaczny wzrost obrotów, które wynosiły 50 milionów USD w samym 2015 roku. Firma odegra zapewne znaczącą rolę w przyszłym sukcesie PayPal.

4.Chain

Założony w 2014 roku, Blockchainowy startup współpracuje z wielkimi firmami liderującymi na światowych rynkach. Kooperując z takimi korporacjami jak Visa, Citi, Nasdaq, Microsoft czy Google, Chain zamierza zrewolucjonizować usługi finansowe, poprzez umożliwienie firmom digitalizacji finansowych instrumentów.

– W momencie, gdy zaufane instytucje finansowe umieszczą cyfrowe środki, w bezpiecznej sieci Blockchain, usługi finansowe staną się tańsze, bezpieczniejsze, lepiej zsynchronizowane i dostępne dla klientów w skali globalnej.- mówi szef ds. marketingu Chain, Fleur Sohtz, w rozmowie z CoinTelegraph.

Firma ma zamiar zrewolucjonizować rynek finansowy dzięki rozwojowi oprogramowania na poziomie przedsiębiorstw. Ma ono usprawnić centrum infrastruktury, na której opiera się niemal cały system finansowy.

Chain, wspólnie z partnerami, chce umożliwić sprawniejszy i inteligentniejszy przepływ środków, jako danych, przy tym obniżając koszty.

5.Ripple

Firma założona przez Chisa Larsena, współzałożyciela Prosper i E-Loan, udostępnia finansową technologię, umożliwiającą bankom na całym świecie wykonywanie przelewów w czasie rzeczywistym.

Ostatnie wydarzenia jawią się jako kamień milowy w historii Ripple. Ogłosił on współpracę z siedmioma nowymi instytucjami finansowymi: Santander, ATB Financial, National Bank of Abu Dhabi, CIBC, ReiseBank, UBS oraz UniCredit. To poszerzenie sieci da bankom możliwość na jeszcze sprawniejsze transakcje między granicami, wykonywane z pomocą Ripple.

-Jest to wielki krok naprzód dla światowych systemów finansowych. Rozwój sieci Ripple toruje drogę dla nowych możliwości biznesowych oraz rosnących oczekiwań względem transakcji finansowych, odbywających się w czasie rzeczywistym, na większą skalę, również na niższe kwoty oraz w skali światowej- stwierdza Chris Larsen.

Od czasu założenia Ripple, jednym z największych osiągnięć firmy było otrzymanie licencji NewYork BitLicense, umożliwiającej kontrolowanie i sprzedawanie XRP (macierzystej waluty) nowojorskim inwestorom i instytucjom.

/RT