Głównym celem programu „Rebuilding  Ukrainian Business – entrepreneurial women” była pomoc przedsiębiorczyniom z Ukrainy w rozpoczęciu działalności gospodarczej w Polsce, aby ułatwić im przede wszystkim odzyskanie stabilizacji zawodowej i dzięki temu dać szansę na lepsze życie dla nich samych i ich rodzin. Nowe firmy, które powstały w efekcie programu, to również konkretny wkład w rozwój polskiej gospodarki i lokalnych społeczności.

Na czym polega program?

Pierwszy etap programu polegał na wyposażeniu przedsiębiorczyń z Ukrainy w wiedzę i narzędzia, pozwalające im samodzielnie założyć i prowadzić biznes w Polsce. Do tej części projektu zgłosiło się 1500 kandydatek, spośród których wybrano 80 kobiet z pomysłem na własną firmę.

Każda z nich otrzymała 41 godzin indywidualnych szkoleń i konsultacji, wsparcie księgowe i promocyjne oraz dofinansowanie o wartości 4 000 USD na zakup sprzętu niezbędnego do prowadzenia firmy. Nauczanie języków obcych, lekcje jogi, muzyki, tańca, opieka nad dziećmi, usługa sprzątania, salon fryzjerski, gabinet stylizacji brwi i paznokci, cukiernia, pierogarnia – to tylko niektóre nowopowstałe biznesy.

Uczestniczki programu miały również możliwość interakcji z najlepszymi specjalistami z dziedzin e-commerce i e-biznesu w Polsce, a ponad 1 000 osób wzięło udział w comiesięcznych webinarach, skupiających się na konkretnych aspektach skutecznego prowadzenia biznesu.

Wsparcie dla przedsiębiorczyń z Ukrainy

W ramach programu otwarto również przestrzeń coworkingową w Warszawie, gdzie kobiety mogą pracować zarówno nad rozwojem zawodowym, jak i osobistym. Organizowane tam działania służą temu, aby zapewnić kobietom różnego rodzaju wsparcie – od codziennej opieki nad dziećmi, przez pomoc w nauce języka polskiego i planowaniu kariery, po organizację sesji z psychologami czy zajęć jogi. Z przestrzeni coworkingowej oraz prowadzonych warsztatów i zajęć skorzystało już ponad 1500 przedsiębiorczyń.

Fundacja Impact pozostawia beneficjentkom programu, ale także wszystkim innym osobom, które chcą w Polsce otworzyć biznes, ogólnodostępną bibliotekę online z zasobem wartościowych materiałów na temat prowadzenia firmy w Polsce. Biblioteka, dostępna w języku ukraińskim, ma na celu dać uczestniczkom programu dalszy dostęp do wiedzy eksperckiej i ciągłego rozwoju na wielu płaszczyznach.

Ze wszystkich benefitów programu Mastercard i Fundacji Impact skorzystało łącznie 2000 przedsiębiorczyń pochodzących z Ukrainy.