Otwarta bankowość jest coraz powszechniejszym źródłem informacji o klientach wśród firm pożyczkowych – kolejna z nich, Aasa Polska, sięga po tę technologię i rozpoczyna współpracę z Kontomatik. Otwarta bankowość umożliwia pożyczkodawcom efektywną ocenę kredytową opartą na natychmiastowym dostępie do pełnych danych finansowych klientów. Dzięki temu mogą one wydać szybką decyzję kredytową.

Dostęp do rachunków bankowych za sprawą otwartej bankowości pozwala pożyczkodawcom uzyskać dokładny obraz sytuacji finansowej klienta i zaoferować mu dopasowane warunki pożyczki. Dzięki znajomości historii finansowej, pożyczkodawcy mogą lepiej zrozumieć codzienne wzorce wydatków wnioskodawcy, jego bieżące zobowiązania i określić, jaką kwotę może on zwrócić bez negatywnego wpływu na budżet osobisty.

Aasa Polska wykorzysta otwartą bankowość wspólnie z Kontomatikiem

Co więcej, otwarta bankowość daje możliwość niemal natychmiastowego dostępu do informacji finansowych klienta – w ciągu kilku sekund pożyczkodawca może uzyskać pełne i co najważniejsze, aktualne informacje z rachunków bankowych z kont pożyczkobiorców.

Aktualność danych jest ważna z punktu widzenia pożyczkodawcy, ponieważ sytuacja finansowa klientów może się drastycznie zmienić nawet w ciągu kilku dni, a tradycyjne dane biur kredytowych nie udostępniają bieżącego stanu finansowego w momencie zapytania. Ich dane są zwykle aktualizowane co kilka, kilkanaście dni – czytamy w komunikacie.

Agregator danych, taki jak Kontomatik, może m.in. zapewnić szczegółową analizę źródeł dochodów pożyczkobiorców, posortować transakcje pożyczkobiorcy według kategorii, zidentyfikować wzorce zachowań finansowych, a także dochody, inwestycje lub inne pożyczki. Wszystkie potrzebne dane finansowe można uzyskać bez konieczności przeprowadzania pożyczkobiorców przez żmudne procedury i wgrywania skanów dokumentów. Cieszę się, że Aasa Polska zaprzęga do swoich procesów kredytowych otwartą bankowość – mówi Patryk Pietrzak, Członek Zarządu w Kontomatik.