Obowiązująca od stycznia br. unijna dyrektywa PSD2 sprawiła, że rynek usług finansowych stał się bardziej otwarty i transparentny. Obecnie podmioty trzecie (tzw. TPP – Third Party Providers), czyli zazwyczaj fintechy, mogą świadczyć klientom takie usługi, jak m.in. pokazywanie stanu rachunku oraz historii transakcji, a także wykonywania przelewów. Dyrektywa zostanie zaimplementowana do polskiego prawa już w przyszłym tygodniu, ale jej prawdziwe efekty będzie można zaobserwować dopiero we wrześniu 2019 roku, kiedy zaczną obowiązywać regulacyjne standardy techniczne (RTS). Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – PSD2 wejdzie w życie za dwa tygodnie. Ustawa opublikowana.

Kilka banków w jednym. Co zaoferuje Alior Bank?

Alior Bank postanowił pójść dalej, niż tylko spełnić wymogi dyrektywy i przyjąć rolę zewnętrznego dostawcy usług dla podmiotów TPP, tym samym otwierając się na wykorzystywanie modelu otwartej bankowości do nawiązywania współpracy z fintechami. Nawiązał  strategiczne porozumienie z Raisin, solarisBank i Mastercard, by wspólnie stworzyć paneuropejski, cyfrowy bank, który zaoferuje klientom produkty finansowe będące połączeniem najlepszych usług z oferty każdej z instytucji.

To dobry znak dla polskiej branży bankowej, ponieważ jeszcze wczoraj pisaliśmy, że lokalne banki nie wykorzystują potencjału Open API i znajdują się pod tym względem na szarym końcu w Europie. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Polskie banki zostają w tyle. Polish API musi to zmienić.

Wejście na rynek nowej platformy zaplanowano na ostatni kwartał 2018 roku. Zostanie ona oparta na najmocniejszych stronach każdego z partnerów: Alior Bank dostarczy konta wielowalutowe z dostępem do międzynarodowych przelewów i depozytów, solarisBank doda swoją bankową infrastrukturę, natomiast Raisin zaproponuje rozmaite opcje oszczędzania i inwestowania. Ponadto, klienci będą mogli skorzystać z usług programu Mastercard Benefit Optimization.

Jak ma to działać w praktyce? Przykładowo – niemiecki klient otwierający konto w solarisBank, w klika minut będzie mógł otrzymać dostęp do konta wielowalutowego Alior Banku, a także wybrać dodatkowe usługi oszczędnościowe od Raisin i skorzystać z oferty Mastercard.

Od strony technologicznej projekt realizowany jest przez Efigence – wieloletniego partnera technologicznego Alior Banku. Więcej o firmie można przeczytać w wywiadzie z Wojciechem Poniatowskim, Product Managerem w Efigence.

Alior Bank/RT