Partner serwisu Visa dla biznesu

Alior Bank ostrzega przed nową usługą Google

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Alior#Google
Opublikowano: 9 lipca 2018, 13:04 Aktualizacja: 28 kwietnia 2019, 18:07

Alior Bank ostrzega klientów przed nową usługę Google, czyli odczytywaniem i pisaniem wiadomości SMS na komputerze. Może to być spore ułatwienie dla cyberprzestępców.

Alior Bank ostrzega przed nową usługą Google

W ostatnim czasie firma Google udostępniła nową usługę dla użytkowników telefonów z systemem Android, pozwalającą na odczytywanie i pisanie wiadomości SMS przez przeglądarkę w komputerze – czytamy w komunikacie Alior Banku.

Odczytujesz SMS-y na komputerze? Alior ostrzega przed hakerami

Użytkownicy powinni pamiętać, aby zachować szczególną ostrożność, jeżeli otrzymają prośbę o zainstalowanie innej aplikacji do wiadomości SMS lub zeskanowanie kodu QR za pomocą aplikacji Wiadomości na swoim telefonie. W ten sposób osoby trzecie mogą otrzymać pełny dostęp do SMS-ów klienta – w tym kodów autoryzacyjnych otrzymywanych z banku.  Wiadomości otrzymywane od banku (w tym jednorazowe kody do autoryzacji transakcji) również będą możliwe do odczytania na komputerze, przez to możliwe będzie ich przejęcie przez przestępców, a do wykonania transakcji wystarczy dostęp do jednego urządzenia.

Do aktywacji usługi wystarczy zeskanowanie telefonem z systemem Android kodu QR (obrazka podobnego do tego powyżej), wyświetlanego na stronie https://messages.android.com/. Po wykonaniu tej czynności wiadomości SMS i MMS będą odczytywane w przeglądarce internetowej komputera.

Alior Bank ostrzega klientów, którzy zamierzają skorzystać z tej usługi. Należy pamiętać, aby nie ustawiać opcji odbierania wiadomości SMS na niezaufanych urządzeniach (należących do osób trzecich, w kafejkach internetowych, zarażonych złośliwym oprogramowaniem itp.). Bank zaleca też korzystanie z innego komputera do logowania do bankowości internetowej i innego do otrzymywania wiadomości SMS.

Alior Bank/RT


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

alior-bank-ostrzega-przed-nowa-usluga-google