Klienci tych banków nie muszą mieć wcześniejszej relacji z Alior Bankiem, wystarczy, że przy wnioskowaniu o kredyt udzielą zgody na pobranie i dostarczanie informacji o swoim ROR-e w banku, do którego wpływa ich wynagrodzenie. Taką możliwość daje usługa dostępu do informacji o rachunku płatniczym (ang. Account Information Service, AIS) wprowadzona przez dyrektywę PSD2.

Alior jest drugim bankiem na polskim rynku, który udostępnił takie rozwiązanie. Wcześniej na podobne wdrożenie zdecydował się ING Bank Śląski. ING jest także pierwszym bankiem, który umożliwia „podejrzenie” rachunków z innych banków z poziomu własnej bankowości elektronicznej. W Moim ING można już monitorować swoje konta i karty z PKO BP, Banku Pekao, mBanku i Banku Millennium.

Zautomatyzowany proces kredytowy w praktyce

– W ciągu pierwszych dni po wdrożeniu rozwiązanie przeszło najlepszy sprawdzian – udzieliliśmy już pierwszych pożyczek korzystając z nowych możliwości. Planujemy, w następnych tygodniach rozszerzyć liczbę dostępnych instytucji bankowych o kolejną –  mówi Mateusz Poznański, Wiceprezes Zarządu Alior Banku

Jak to wygląda w praktyce? Alior Bank wysyła na wskazany numer telefonu klienta SMS z linkiem do formularza. Klient jest proszony – w procesie online – o potwierdzenie zapoznania się z treścią regulaminu i wyrażenie zgody na usługę dostępu do informacji o rachunku.

Następnie zostaje przekierowany na stronę swojego banku, loguje się do bankowości internetowej i zatwierdza zakres dostępu do rachunku w ramach usługi AIS (potwierdzenie dyspozycji odbywa się z wykorzystaniem silnego uwierzytelnienia). Po wykonaniu tych czynności Alior Bank może realizować usługę, czyli pobrać historię rachunku i tym samym zastąpić tradycyjną formę potwierdzenia dochodu w procesie kredytowym.