Dzisiaj Allegro pokazało wyniki finansowe. W IV kwartale 2020 roku zysk netto wyniósł 260,6 mln PLNotych. Wartość sprzedanych produktów na platformie wyniosła 10,85 mld PLN – to 57% więcej niż rok temu. Skorygowana EBITDA, czyli wynik operacyjny bez amortyzacji i uwzględnienia jednorazowych kosztów wyniosła 533,5 mln PLN. Wyniki Allegro są rekordowo dobre, lepsze od oczekiwań analityków. W prezentacji spółki oraz w planach jej dalszego rozwoju ważne miejsce zajmuje Allegro Pay.

Allegro Pay

Allegro Pay wystartowało jesienią 2020 roku

Samo rozwiązanie, w ekspresowym tempie, bo dosłownie w kilka miesięcy, powstało na fundamentach kadrowych i technologicznych FinAi. Jeśli jesteście zainteresowani tą historią, to zapraszamy do wywiadu z Rafałem Czernikiem, który jest szefem Allegro Pay.

Ze sprawozdania Allegro wynika, że Allegro Pay w 2020 roku, czyli w zasadzie tylko w ostatnim kwartale poprzedniego roku, sprzedało pożyczek na kwotę 76 mln PLN, a portfel brutto pożyczek wyniósł 53 mln PLN. Oczekiwane straty kredytowe wynosiły 2,1% udzielonych pożyczek na koniec roku obrotowego 2020 – jak na „rozruch silnika” nie jest to PLNy wynik – zwłaszcza w czasie pandemii. W miarę upływu czasu, deafult powinien się zmniejszać. Dodajmy, że klient ekomersowy jest klientem raczej spłacającym, generującym mniejsze ryzyka braku spłaty niż klient pożyczkowy pozyskany w bardziej tradycyjnych kanałach.

Ewidentnie Allegro Pay ma ambitne plany, wymierzone na budowanie skali. Z prezentacji wynika, że sprzedaż pożyczek w 2021 roku ma wynieść 1 mld PLN, a portfel pożyczek brutto na koniec 2021 roku ma wynieść 500 mln PLN. Przy takim poziomie aktywów Allegro Pay załapie się nawet na podatek bankowy.

Do końca roku Allegro Pay ma pozyskać finansowanie zewnętrzne – na tak dużą akcję pożyczkową potrzeba solidnego finansowania własnego lub solidnego partnera finansowego. Przychód na poziomie 1 mld PLN stawiałbym Allegro Pay wśród największych instytucji pożyczkowych w Polsce.

W dobie ultrataniego pieniądza (niskie stopy procentowe) pozyskanie finansowania zewnętrznego jest najbardziej racjonalnym rozwiązaniem, ale… partnera trzeba przekonać realnymi korzyściami. Zatem Allegro Pay w tej konfiguracji musiałoby skupiać się nie tylko na zwiększaniu poziomu transakcyjności na platformie (tanie finansowanie dla klientów), ale chociażby dawać obietnicę zwrotu z kapitału. To jest wyzwanie, ale fintechy są od tego, by stawiać im czoła.

Jakie plany ma Allegro Pay?

53 mln PLN w portfelu pożyczkowym to jest dobry wynik na start, aczkolwiek zapewne trochę poniżej potencjału usługi, która oceniana jest na 85 punktów Net Promoter Score – to bardzo wysoki wynik. Allegro Pay to dopracowane rozwiążanie – naturalnie wszystko można ulepszyć, ale nawet gdyby do tego nie dosPLNo, to i tak pozytywnie wyróżniałaby się ona jakością.

Obecne rozwiązanie to ewidentnie za mało dla twórców. W e-commerce liczy się szybkość, skala i proces. Im mniej kliknięć, tym lepiej. Do końca 2021 roku większość kupujących na Allegro ma mieć dostęp do usługi Allegro Pay. Obecnie jej aktywacja zajmuje trochę mniej niż 1 minutę, ale do końca 2020 roku proces ma się poprawić i trwać nie dłużej niż 15 sek. Do tego zakup za pomocą Allegro Pay ma być na 1 kliknięcie – teraz potrzeba ich ok. 5.

Wydaje się, że to proste poprawki, ale tak nie jest – to duże wyzwania technologiczne, ale też prawne, bo mówimy o produkcie finansowym. Przed zespołem Allegro Pay okres chyba jeszcze cięższej pracy niż na samym starcie, bo nie tylko muszą zadbać o to co już stworzyli, ale jeszcze wdrożyć kolejne innowacje, pozyskać partnerów i przekonać do siebie większą grupę klientów. Innymi słowy, targety nie do pozazdroszczenia. Ale jeśli się uda, to będą absolutnym liderem.