Wartość pożyczek udzielonych przez Allegro Pay wzrosła w czwartym kwartale o 43% r/r do ponad 2,6 mld zł, a w całym roku zwiększyła się o połowę do 6,7 mld zł, co plasuje Allegro Pay wśród największych dostawców usług finansowania konsumenckiego w Polsce – czytamy w komunikacie.

Allegro Pay chwali się liczbą udzielonych pożyczek

Allegro Pay jest dostępne dla wszystkich klientów dopiero od września 2021 roku. Wcześniej z usługi BNPL mogli korzystać tylko wybrani użytkownicy. Za pomocą tego rozwiązania można odroczyć płatność oraz rozłożyć ją na raty za pomocą kilku kliknięć. Projekt wystartował w 2020 roku. Wcześniej Allegro udostępniało odroczone płatności wspólnie z polskim fintechem PayPo.

W komunikacie firma przypomina również o testach nowej metody płatności – czyli Allegro Cash. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownicy posiadający aktywną usługę Smart będą mogli liczyć na cashback w wysokości do 2% wartości swoich zakupów. Wystarczy bezpłatnie otworzyć konto online w aplikacji mobilnej Allegro i zasilić je dowolną kwotą, żeby płacić za zakupy robione poprzez aplikację. Faza testowa usługi powinna potrwać kilka miesięcy. Podobnie jak w przypadku Allegro Pay, przy nowym projekcie grupa współpracuje z Aion Bankiem i Vodeno.

Przy okazji prezentacji wyników Allegro podzieliło się też innymi liczbami. Wartość sprzedaży brutto (GMV) z działalności w Polsce wzrosła w 2023 roku o 11% r/r do 54,8 mld zł. Przychody z działalności w Polsce wzrosły o 19,7% r/r do prawie 8 mld zł w ubiegłym roku dzięki wyższej stawce prowizji od sprzedaży (take rate) i wzrostowi przychodów z działalności reklamowej o 31% r/r.

Liczba aktywnych kupujących na Allegro w Polsce wzrosła siódmy kwartał z rzędu, osiągając poziom 14,6 mln na koniec 2023 roku.