Do historycznego wydarzenia doszło w minioną środę. Za jedną akcję Amazona trzeba było zapłacić 2050 dolarów, co sprawiło, że wycena spółki poszybowała w górę do 1 biliona USD. Co prawda chwilę potem wartość firmy Jeffa Bezosa (zdjęcie powyżej) spadła do około 995 mld dolarów, ale biorąc pod uwagę tempo wzrostu Amazona już niedługo powinien on na stałe przekroczyć historyczną granicę 1 biliona amerykańskich dolarów.

Amazon wart 1 bilion dolarów. Jeff Bezos jest najbogatszym człowiekiem na świecie

Apple uprzedziło Amazona o ponad miesiąc, ale warto pamiętać, że firma Jeffa Bezosa jest o 18 lat młodsza od giganta z Cupertino. Amazon został założony w 1994 roku w Seattle i przeszedł bardzo długą drogę od platformy e-commerce, przez streaming wideo, aż do fizycznych sklepów bez kas. W zeszłym roku Amazon zanotował prawie 178 mld dolarów przychodów, rozwijając takie ciekawe projekty, jak dostawy towarów do bagażnika samochodu klienta (nawet gdy auto stoi puste).

Według Forbesa Jeff Bezos jest obecnie najbogatszym człowiekiem na świecie, a jego majątek szacowany jest na ponad 167 mld USD. A pomyśleć, że gdy Amazon wchodził na giełdę w 1997 roku, za jedną akcję firmy trzeba była zapłacić zaledwie 18 dolarów.

Teraz wycena Amazona jest prawie dwukrotnie wyższa niż wartość rocznego PKB, wypracowanego w 2017 roku przez całą polską gospodarkę… Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2017 roku PKB Polski wynosiło 1 bln 982,1 mld PLN, co daje około 530 mld USD.

Na koniec mała ciekawostka – w ostatnich tygodniach w Polsce dużo mówiło się o Amazonie, ale nie ze względu na jego poczynania na giełdzie. Pod koniec sierpnia Gazeta Wrocławska pisała o kradzieżach w magazynie Amazona w Bielanach Wrocławskich. Szajka pracowników miała wykraść z magazynu sprzęt o wartości prawie 4,5 mln złotych. Sprawa trafiła do sądu.