Polacy są przyzwyczajeni do wygodnych przelewów między sobą. Banki oferują systemy Elixir, a BLIK posiada usługę P2P, dzięki której możemy wysłać pieniądze znajomemu podając zaledwie numer telefonu. W Stanach Zjednoczonych rynek przesyłania pieniędzy znajomym opanowało Venmo, czyli firma należąca do PayPala.

Tamtejsze systemy bankowe są przestarzałe, skomplikowane i powolne. To dlatego na starszych amerykańskich filmach mogliśmy zobaczyć namiętne korzystanie z czeków. Teraz palmę pierwszeństwa w tym zakresie dzierży Venmo.

Czytaj także: Sony pokazało jak to się robi. PS4 z ciekawymi tytułami na wyłączność

Banki mają dosyć Venmo. Zelle odpowiedzią

Banki powiedziały dosyć i dogadały się między sobą. Renomowany Wall Street Journal w zeszłym roku donosił o porozumieniu pomiędzy 30-stoma dużymi i małymi podmiotami. Dopiero teraz Zelle startuje oficjalnie. Banki ujednoliciły nazwę usługi i oparli ją na działającym wcześniej systemie P2P clearXchange.

Banki mają jednak jeden podstawowy problem – na początku nie będą na tym zarabiały. Venmo nie pobiera opłat za przelewy, dlatego jeżeli banki chcą nawiązać z nim walkę, to Zelle również musi być darmowe. Część obserwatorów uważała, że wielkie instytucje finansowe w USA są zbyt skostniałe i „betonowe”, a za ich plecami stoi zbyt wiele różnych grup interesów, aby taki wspólny projekt mógł dojść do skutku. Okazało się, że obawy były przedwczesne.

Właśnie z powodu niekorzystnego odbioru wielkich banków Zelle postawiło na przyjazny i młodzieżowy interfejs.

Zelle - amerykańska wersja BLIKA?

Kilka dni temu głośno było również o pomyśle Apple, czyli płatności za pomocą iMessage. Banki mają jednak przewagę nad PayPalem i Apple – klienci trzymają w nich swoje pieniądze, a więc darzą je sporym zaufaniem. Dlatego jednym z argumentów na porzucenie Venmo kosztem rozwiązania bankowego ma być właśnie kwestia bezpieczeństwa. Podobno sporo użytkowników nie ma pełnego zaufania do rozwiązania kupionego przez PayPal.

Czytaj także: Maciej Suwik, Loando – czyli kilka słów o tym, jak Polacy podbijają Rosję

Zelle prawie jak BLIK

Porozumienie w sprawie Zelle jak na dłoni przypomina powstanie Polskiego Standardu Płatności i kodów BLIK. W Polsce również porozumiało się między sobą kilka największych banków, tyle że stworzono całkowicie nowe rozwiązanie.

Same kody na początku służyły do płatności w fizycznych placówkach, ale stopniowo usługi zostały poszerzone. Dzisiaj BLIKIEM możemy wypłacać i wpłacać gotówkę do bankomatów, płacić w sklepach internetowych, czy właśnie przesyłać pieniądze znajomym. Możliwe, że Zelle stanie się początkiem szerszej współpracy amerykańskich banków i wspólnie opracują one też inne usługi. Chyba już najwyższy czas żeby branża bankowa w USA przestała funkcjonować jak w czasach zeszłego stulecia.