13 listopada 2018, 10:00:FinTech & InsurTech Digital Congress - The Westin Warsaw Hotel,al. Jana Pawła II 21, 00-854 Warszawa, Polska

Amerykanie też chcą mieć swojego BLIKA. Rusza system Zelle

Amerykanie też chcą mieć swojego BLIKA. Rusza system Zelle.

Amerykańskie banki mają dosyć dominacji Venmo na rynku przelewów P2P. Z tego powodu opracowały rozwiązanie o nazwie Zelle. Usługa pojawiła się wczoraj w aplikacjach kilku największych banków – Bank of America, Chase, Wells Fargo, czy Citi Bank.

Polacy są przyzwyczajeni do wygodnych przelewów między sobą. Banki oferują systemy Elixir, a BLIK posiada usługę P2P, dzięki której możemy wysłać pieniądze znajomemu podając zaledwie numer telefonu. W Stanach Zjednoczonych rynek przesyłania pieniędzy znajomym opanowało Venmo, czyli firma należąca do PayPala.

Tamtejsze systemy bankowe są przestarzałe, skomplikowane i powolne. To dlatego na starszych amerykańskich filmach mogliśmy zobaczyć namiętne korzystanie z czeków. Teraz palmę pierwszeństwa w tym zakresie dzierży Venmo.

Czytaj także: Sony pokazało jak to się robi. PS4 z ciekawymi tytułami na wyłączność

Banki mają dosyć Venmo. Zelle odpowiedzią

Banki powiedziały dosyć i dogadały się między sobą. Renomowany Wall Street Journal w zeszłym roku donosił o porozumieniu pomiędzy 30-stoma dużymi i małymi podmiotami. Dopiero teraz Zelle startuje oficjalnie. Banki ujednoliciły nazwę usługi i oparli ją na działającym wcześniej systemie P2P clearXchange.

Banki mają jednak jeden podstawowy problem – na początku nie będą na tym zarabiały. Venmo nie pobiera opłat za przelewy, dlatego jeżeli banki chcą nawiązać z nim walkę, to Zelle również musi być darmowe. Część obserwatorów uważała, że wielkie instytucje finansowe w USA są zbyt skostniałe i „betonowe”, a za ich plecami stoi zbyt wiele różnych grup interesów, aby taki wspólny projekt mógł dojść do skutku. Okazało się, że obawy były przedwczesne.

Właśnie z powodu niekorzystnego odbioru wielkich banków Zelle postawiło na przyjazny i młodzieżowy interfejs.

Zelle - amerykańska wersja BLIKA?
Kilka dni temu głośno było również o pomyśle Apple, czyli płatności za pomocą iMessage. Banki mają jednak przewagę nad PayPalem i Apple – klienci trzymają w nich swoje pieniądze, a więc darzą je sporym zaufaniem. Dlatego jednym z argumentów na porzucenie Venmo kosztem rozwiązania bankowego ma być właśnie kwestia bezpieczeństwa. Podobno sporo użytkowników nie ma pełnego zaufania do rozwiązania kupionego przez PayPal.

Czytaj także: Maciej Suwik, Loando – czyli kilka słów o tym, jak Polacy podbijają Rosję

Zelle prawie jak BLIK

Porozumienie w sprawie Zelle jak na dłoni przypomina powstanie Polskiego Standardu Płatności i kodów BLIK. W Polsce również porozumiało się między sobą kilka największych banków, tyle że stworzono całkowicie nowe rozwiązanie.

Same kody na początku służyły do płatności w fizycznych placówkach, ale stopniowo usługi zostały poszerzone. Dzisiaj BLIKIEM możemy wypłacać i wpłacać gotówkę do bankomatów, płacić w sklepach internetowych, czy właśnie przesyłać pieniądze znajomym. Możliwe, że Zelle stanie się początkiem szerszej współpracy amerykańskich banków i wspólnie opracują one też inne usługi. Chyba już najwyższy czas żeby branża bankowa w USA przestała funkcjonować jak w czasach zeszłego stulecia.

/Rafał Tomaszewski