Partner serwisu Visa dla biznesu

Apple znów najbardziej innowacyjne. Tuż za nimi Google i Tesla

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Apple#Google
Opublikowano: 20 stycznia 2017, 13:05 Aktualizacja: 5 czerwca 2019, 10:46

Boston Consulting Group jak co roku opublikował raport najbardziej innowacyjnych firm na świecie. Po raz kolejny na pierwszym miejscu uplasowało się Apple. Firma Tima Cooka po raz 11 z rzędu zdominowała ranking, tym razem wyprzedzając Google i Tesle.

Warto również odnotować, że w rankingu po raz pierwszy pojawiły się takie firmy Uber (17), Airbnb (21), SpaceX (34) czy Orange (44). Wśród 50 najwyżej sklasyfikowanych firm, 34 z nich to koncerny technologiczne. Pełny raport Boston Consulting Group do wglądu tutaj.

W zestawieniu dominują amerykańskie firmy technologiczne, z których zdecydowana większość posiada siedziby w Dolinie Krzemowej. Nic dziwnego, że nie tak dawno Kalifornie (właśnie dzięki Dolinie Krzemowej) stała się szóstą największą gospodarką świata – wyprzedzając chociażby Francję. Między innymi dlatego wiele krajów marzy o stworzeniu własnej Silicon Valley – w tym również Polska.

Co ocenia BCG?

Boston Consulting Group premiuje te firmy, które efektywnie wychwytują nowe idee, koncepcje i wyznaczają trendy. Wychodzi na to, że BCG wyżej ceni smartfony bez wejścia na słuchawki niż rozwijanie technologii umożliwiającej podróż na Marsa.

Tak by się mogło wydawać na pierwszy rzut oka, jednak kolejnym kryterium, które BCG bierze pod uwagę jest rentowność firmy i zyski jakie osiąga. Dlatego też SpaceX, które notuje straty rzędu 250 mln USD nie mogło znaleźć się zbyt wysoko w zestawieniu. Firmie Elona Muska udało się jednak przeprowadzić kolejny start rakiety Falcon 9 i w kolejnych latach SpaceX może zacząć przynosić zyski.

Apple utrzymało pierwszą pozycję dzięki dobrym wynikom sprzedażowym iPhone’a 7. W pierwszych dniach zabrakło smartfona na sklepowych półkach, jednak później sprzedaż stopniowo spadała. Mimo to Tim Cook może być zadowolony z sytuacji firmy, której uchodzą płazem nawet wpadki ze wspomnianym już brakiem wejścia na słuchawki w „siódemce”.

Poniżej pełna lista TOP 50 z rankingu Boston Consulting Group:

 

Apple po raz 11 z rzędu zajęło pierwsze miejsce w rankingu BGC najbardziej innowacyjnych firm.

Źródło:
bcgperspectives.com. TOP 50 najbardziej innowacyjnych firm w roku 2016 według BCG.

 

Za co wyróżniono TOP 10?

Google znalazło się na drugim miejscu zapewne ze względu na szeroką działalność w rozwijaniu nowych technologii. Chodzi tutaj o autonomiczne samochody, własne smartfony, technologię VR, czy też sztuczną inteligencję – dla przykładu można przywołać poprawę działania Google Translatora, który stał się po prostu mądrzejszy.

Tesla może czuć się wyróżniona za rozwój elektrycznych pojazdów i odnawialnych źródeł energii. Nie bez znaczenia były też prace nad samoprowadzącymi autami. Amazon swoją wysoką pozycje zawdzięcza zapewne dronom i zapowiadanym podniebnym magazynom.

Samsung coraz mocniej naciska Apple, a Netflix dostępny jest już niemal w każdym kraju świata, wciąż poszerzając swoją ofertę. Niedawno udostępnili opcję pobierania filmów.

Do Korei Północnej się jednak nie dostanie, bo Kim Dzong Un ma swoją własną telewizje – Manbang.

Facebook zaliczył jeden z największych skoków w badaniu – z 19 na 9 pozycje. Mark Zuckerberg stale zwiększa zakres działalności swojej firmy – na przykład inwestując w branżę VR. Facebook aktywnie działa też na polu rozwijania baz danych i sztucznej inteligencji.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

apple-najbardziej-innowacyjne-tuz-nimi-google-tesla