Apple ma czas do 25 lipca na wdrożenie zmian, które pozwolą twórcom konkurencyjnych portfeli mobilnych oferować płatności zbliżeniowe za pomocą technologii NFC. Inni dostawcy będą również mogli uzyskać dostęp do kluczowych funkcji iOS, takich jak podwójne kliknięcie w celu uruchomienia aplikacji, a także Face ID, Touch ID i kodów dostępu do uwierzytelniania. Apple pozwoli także użytkownikom ustawić aplikację portfela innej firmy jako domyślną, zamiast własnego Apple Wallet.

Apple Pay pod lupą Komisji Europejskiej

Organy antymonopolowe Unii Europejskiej wszczęły formalne dochodzenie w sprawie Apple Pay w czerwcu 2020 roku – w następstwie szeregu skarg. Początkowo zakres dochodzenia obejmował Apple Pay jako całość. Później sprawa została zawężona, a urzędnicy skupili się na wykorzystaniu technologii Apple do płatności zbliżeniowych.

Przedstawiając wstępne ustalenia dwa lata później, w maju 2022 r., UE stwierdziła, że Apple nadużyło pozycji dominującej, aby zablokować konkurentom możliwość dostarczania płatności zbliżeniowych z obsługą NFC na iPhonie. Oznaczało to, że nie byli oni w stanie opracować konkurencyjnych portfeli mobilnych i uczciwie konkurować z Apple Pay.

W styczniu bieżącego roku Apple zaoferowało zewnętrznym dostawcom portfeli mobilnych i usług płatniczych dostęp do funkcji NFC na urządzeniach z systemem iOS za pośrednictwem zestawu interfejsów API bezpłatnie, bez konieczności korzystania z Apple Pay lub Apple Wallet. W ten sposób amerykański gigant chciał uniknąć miliardowej grzywny.

Komisja Europejska akceptuje propozycje Apple

Margrethe Vestager powiedziała w czwartek, że zaakceptowała ofertę Apple, po wprowadzeniu kilku poprawek.

– Kwestia ta wzbudziła duże zainteresowanie. Wiele banków, twórców aplikacji, wydawców kart, stowarzyszeń finansowych przekazało nam swoje opinie. Bardzo uważnie przyjrzeliśmy się tym komentarzom i poprosiliśmy Apple o poprawienie swoich zobowiązań. Następnie Apple zaoferowało ulepszone środki zaradcze i teraz czynimy je wiążącymi dla firmy – mówi Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.

Szczegóły dotyczące tego, w jaki sposób Apple ulepszyło swoją styczniową ofertę w odpowiedzi na opinie branży, zostały określone w komunikacie prasowym Komisji. Obejmują one między innymi zobowiązanie się do:

  • Usunięcia wymogu posiadania przez deweloperów licencji dostawcy usług płatniczych (PSP) lub wiążącej umowy z PSP w celu uzyskania dostępu do danych wejściowych NFC,
  • ewolucji architektury HCE w celu zapewnienia zgodności ze zmieniającymi się standardami branżowymi wykorzystywanymi przez Apple Pay,
  • oraz skrócenie terminów rozstrzygania sporów.

Warto przypomnieć, że na początku marca Komisja Europejska poinformowała o nałożeniu na Apple kary finansowej w wysokości 1,8 mld euro za stosowanie nieuczciwych praktyk względem konkurencji – chodzi tutaj w szczególności o Spotify. Amerykańska spółka zamierza odwołać się od tej decyzji, a na wyrok sądu w tej sprawie możemy czekać kilka dobrych lat.

Dodatkowo Komisja Europejska przygląda się amerykańskim gigantom cyfrowym – Apple, Amazon, Meta, czy Google – w sprawie potencjalnego naruszenia unijnej ustawy o rynkach cyfrowych, Digital Market Act. Może to doprowadzić do nałożenia wysokich grzywien jeszcze w tym roku.