Takie informacje podają między innymi serwisy AppleInsider i 9to5mac. Debiut ApplePay w Polsce ma być częścią ekspansji firmy Tima Cooka na rynki europejskie – oprócz Polski ma to być Holandia, Dania i Finlandia. Plotki zza naszej granicy mówią, że wdrożenie Apple Pay testuje już PKO Bank Polsk. Bank nie komentuje jednak tych rewelacji.

Wśród wymienianych instytucji jest również BZ WBK. O Banku Zachodnim i Apple Pay mówi się już od kilku tygodni. Nie bez znaczenia jest fakt, że spółka matka BZ WBK – czyli Santander, posiada już w swojej ofercie mobilne płatności od Apple.

Czytaj także: GOmobile – nowa aplikacja mobilna Banku BGŻ BNP Paribas

Dlaczego Apple Pay wciąż nie ma w Polsce?

To podstawowe pytanie, które pojawia się podczas dyskusji o płatnościach z wykorzystaniem iPhone’ów. Już niemal od roku na polskim rynku z powodzeniem działa Android Pay, czyli konkurencja od Google. Z punktu widzenia konsumentów na pewno jesteśmy gotowi na Apple Pay.

Problemem może być natomiast infrastruktura. I nie chodzi tutaj o sprzęt do akceptacji płatności, a o liczbę iPhone’ów i Apple Watchów na polskim rynku. Penetracja sprzętu z „nadgryzionym jabłkiem” wciąż nie jest u nas zbyt duża – to najczęściej powtarzany powód opieszałości Apple.

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Podobno wprowadzenie Apple Pay przez polskie banki byłoby dla nich najzwyczajniej nieopłacalne. Firma Tima Cooka ma żądać od naszych instytucji całej prowizji za dokonywanie transakcji.

Na razie nie wiadomo ile prawdy jest w medialnych doniesieniach. Cisza ze strony banków może wskazywać, że faktycznie coś jest na rzeczy. Z drugiej strony może to być zwyczajny „fake news”, który rozprzestrzenia się po polskich i zagranicznych serwisach. Przekonamy się już w przyszłym tygodniu.