Ciekawą analizę bankowych komunikatów w sprawie Apple Pay przedstawił Wojtek Boczoń z PR News. Zgodnie z jego informacjami wiele dużych banków publikowało wiadomości ze słynnym „coming soon” właśnie 3 miesiące przed wdrożeniem elektronicznego portfela Apple.

Przykłady z innych banków – Apple Pay debiutuje 3 miesiące po zapowiedziach

Taka sytuacja miała miejsce w przypadku zagranicznych banków, takich jak hiszpańskie BBVA i Caixa Bank, francuskiego Societe Generale, niemieckiego challenger banku N26 i wreszcie naszego PKO Banku Polskiego. Wiele wskazuje na to, że firma Tima Cooka pozwala bankom na publikowanie komunikatów z zapowiedzią wdrożenia właśnie 3 miesiące przed debiutem Apple Pay.

Co prawda w niektórych przypadkach doszło do lekkiej „obsuwy”, ale była to kwestia maksymalnie kilku dni – tak jak w przypadku PKO Banku Polskiego.

ING Bank Śląski opublikował komunikat w sprawie Apple Pay 1 października, więc jeżeli będziemy trzymać się wyżej opisanej teorii, to płatności mobilne Apple powinny być prezentem dla klientów Śląskiego na Nowy Rok. Co prawda debiut usługi 1 stycznia jest mało prawdopodobny (dzień wolny od pracy), ale możliwe, że Apple Pay pojawi się w ING właśnie na początku stycznia. Pamiętajmy jednak, że to tylko luźne dywagacje.

Apple Pay coraz popularniejsze, ale co z Bankiem Millennium?

Przypomnijmy, że w miniony wtorek płatności mobilne dla posiadaczy iPhone’ów zadebiutowały w PKO Banku Polskim i Inteligo. Dzięki temu mobilny portfel z Cupertino stał się dostępny dla ponad 9 mln nowych klientów. Obecnie Apple Pay działa w następujących bankach: Santander Bank Polska, Alior Bank, Bank Pekao, Nest Bank, mBank, Raiffeisen Polbank, Getin Bank, BGŻ BNP Paribas i właśnie PKO Bank Polski. Więcej o samych płatnościach AP można przeczytać tutaj.

Jednym bankiem z pierwszej dziesiątki (pod względem aktywów i liczby klientów), który nie wdrożył Apple Pay, lub który nie zapowiedział takiego wdrożenia, jest Bank Millennium. Biuro prasowe nie zdradza zbyt wielu szczegółów i mówi jedynie, że nie wyklucza wprowadzenia AP w przyszłości. Nie brzmi to zbyt optymistycznie, prawda?