Niewykluczone, że Apple dogada się z Polskim Standardem Płatności, czyli operatorem systemu BLIK. Dzięki temu firma Tima Cooka od razu wdroży usługę w kilku bankach na raz. O sprawie pisze Rzeczpospolita.

Apple Pay zastąpi BLIKA?

To właśnie chęć wdrożenia w jak największej liczbie banków ma być powodem, dla którego Apple negocjuje z PSP, a nie z poszczególnymi bankami z osobna. Czy oznacza to, że BLIK zostanie wyposażony w funkcję płatności zbliżeniowych NFC (bez konieczności przepisywania kodu)? Wtedy de facto zostałby przejęty przez Apple Pay. To jedna z możliwości.

Polski Standard Płatności już od jakiegoś czasu zapowiada wdrożenie płatności zbliżeniowych, dzięki systemowi BLIK. O ile system świetnie sprawdza się przy płatnościach online i wypłacaniu gotówki z bankomatu, o tyle w stacjonarnych sklepach wciąż przegrywa z kartami płatniczymi i płatnościami HCE, czy Google Pay (dawniej Android Pay).

Inna opcja to po prostu integracja Apple Pay we wszystkich bankach, które działają w ramach PSP. Trzeba jednak zaznaczyć, że informacje podawane przez Rzeczpospolitą są nieoficjalne i na razie wszystkie możliwe scenariusze to jedynie domysły. Ani Apple, ani PSP nie komentują tych rewelacji.

O możliwym pojawieniu się Apple Pay w Polsce pisaliśmy w październiku zeszłego roku. Wtedy to zagraniczne serwisy informowały o planach ekspansji firmy z Cupertino na takich rynkach jak Dania, Finlandia, Szwecja i właśnie Polska. Ostatecznie Apple Pay zostało wdrożone tylko w trzech pierwszych z wymienionych państw.

Dlaczego Apple Pay wciąż nie ma na polskim rynku? Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Firma Tima Cooka ma żądać od polskich banków całej prowizji za dokonywane transakcje. Dodatkowo penetracja rynku wciąż nie jest zbyt duża – chodzi o liczbę iPhone’ów i Apple Watchów. Z tego powodu negocjacje z Apple mają być trudne dla banków działających nad Wisłą.

Do Polskiego Standardu Płatności należy obecnie 10 banków: Alior Bank, PKO Bank Polski, BZ WBK, mBank, BGŻ BNP Paribas, ING Bank Śląski, Bank Millennium, Getin Bank, T-Mobile Usługi Bankowe i Orange Finanse.