Partner serwisu Visa dla biznesu

Apple Pay wspólnie z Blikiem? Negocjacje z PSP podobno trwają

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Apple Pay#Fintech
Opublikowano: 29 stycznia 2018, 11:15 Aktualizacja: 20 lutego 2019, 22:16

Plotki o pojawieniu się Apple Pay w Polsce krążą już od kilku miesięcy. Do tej pory rozważano scenariusze, w których to gigant z Cupertino nawiązuje współpracę z kilkoma bankami działającymi nad Wisłą. Okazuje się, że jest też inna droga…

Apple Pay pojawi się w Polsce dzięki systemowi BLIK? Negocjacje z PSP podobno już trwają

Niewykluczone, że Apple dogada się z Polskim Standardem Płatności, czyli operatorem systemu BLIK. Dzięki temu firma Tima Cooka od razu wdroży usługę w kilku bankach na raz. O sprawie pisze Rzeczpospolita.

Czytaj także: Czy Apple kupi Netflixa?

Apple Pay zastąpi BLIKA?

To właśnie chęć wdrożenia w jak największej liczbie banków ma być powodem, dla którego Apple negocjuje z PSP, a nie z poszczególnymi bankami z osobna. Czy oznacza to, że BLIK zostanie wyposażony w funkcję płatności zbliżeniowych NFC (bez konieczności przepisywania kodu)? Wtedy de facto zostałby przejęty przez Apple Pay. To jedna z możliwości.

Czytaj także: BLIK nie jest Fidget spinnerem płatności. Wywiad z Dariuszem Mazurkiewiczem z PSP

Polski Standard Płatności już od jakiegoś czasu zapowiada wdrożenie płatności zbliżeniowych, dzięki systemowi BLIK. O ile system świetnie sprawdza się przy płatnościach online i wypłacaniu gotówki z bankomatu, o tyle w stacjonarnych sklepach wciąż przegrywa z kartami płatniczymi i płatnościami HCE, czy Google Pay (dawniej Android Pay).

Inna opcja to po prostu integracja Apple Pay we wszystkich bankach, które działają w ramach PSP. Trzeba jednak zaznaczyć, że informacje podawane przez Rzeczpospolitą są nieoficjalne i na razie wszystkie możliwe scenariusze to jedynie domysły. Ani Apple, ani PSP nie komentują tych rewelacji.

O możliwym pojawieniu się Apple Pay w Polsce pisaliśmy w październiku zeszłego roku. Wtedy to zagraniczne serwisy informowały o planach ekspansji firmy z Cupertino na takich rynkach jak Dania, Finlandia, Szwecja i właśnie Polska. Ostatecznie Apple Pay zostało wdrożone tylko w trzech pierwszych z wymienionych państw.

Dlaczego Apple Pay wciąż nie ma na polskim rynku? Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Firma Tima Cooka ma żądać od polskich banków całej prowizji za dokonywane transakcje. Dodatkowo penetracja rynku wciąż nie jest zbyt duża – chodzi o liczbę iPhone’ów i Apple Watchów. Z tego powodu negocjacje z Apple mają być trudne dla banków działających nad Wisłą.

Do Polskiego Standardu Płatności należy obecnie 10 banków: Alior Bank, PKO Bank Polski, BZ WBK, mBank, BGŻ BNP Paribas, ING Bank Śląski, Bank Millennium, Getin Bank, T-Mobile Usługi Bankowe i Orange Finanse.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

apple-przejmie-blika-negocjacje-psp-juz-trwaja