Pierwszy Mac Book z układami Apple ma się pojawić jeszcze przed końcem 2020 roku, a pełne przejście na nową architekturę potrwa około 2 lata. Dzięki temu firma Tima Cooka uniezależni się od zewnętrznych producentów, a komputery z logiem Apple mają działać szybciej i wydajniej.

Apple stworzy własny procesor. Rezygnują z Intela

Procesor Apple bazujący na technologii ARM ma sprawić, że Mac Booki będą jeszcze szybsze i mocniejsze, wykorzystując przy tym mniej mocy. Układy Apple mają być tworzone przez Taiwan Semiconductor Manufacturing – spółkę, z którą Apple współpracuje przy produkcji podobnych jednostek dla iPhone’ów i iPadów.

Produkcja układów scalonych i mikroprocesorów zasilających komputery to sektor wart wiele bilionów dolarów. Intel jest największym przedstawicielem branży, a z jego jednostek korzystają między innymi Dell, czy HP.

Apple korzystało z procesorów Intela przez ostatnich 15 lat. Dla Intela zakończenie współpracy z Apple to potężny cios wizerunkowy i finansowy. Firma sprzedawała Apple układy do Maców o wartości około 3,4 mld dolarów rocznie. To około 5% rocznej sprzedaży – podaje Wall Street Journal.