Artur Granicki (zdjęcie powyżej) od początku swojej drogi zawodowej związany jest z rynkiem kapitałowym. Doświadczenie zdobywał między innymi w Departamencie Funduszy Inwestycyjnych Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego oraz jako prawnik wewnętrzny w instytucjach finansowych i kancelariach prawnych.

Czym będzie zajmował się nowy dyrektor Departamentu FinTech?

Pierwszym krokiem dla nowego dyrektora będzie budowa zespołu, który ma liczyć około 10 osób. Dodatkowo dalej rozwijany będzie program Innovation Hub, poprzez zachęcanie podmiotów z sektora FinTech do udziału w programie, za pomocą szybkich i wiążących odpowiedzi na pytania kierowane do KNF.

Dodatkowo Departament FinTech będzie pracował nad regulacyjną piaskownicą. W przeciągu kilku miesięcy ma zostać uruchomiony wirtualny sandbox, który będzie czymś na kształt „demo” rynku finansowego. Idea tego rozwiązania jest jeszcze niejasna, ale z zapowiedzi wynika, że ma to być system przejściowy pomiędzy właściwą piaskownicą regulacyjną działającą w warunkach rzeczywistych.

Nowy Departament będzie także wspierał legislację, umożliwiającą wdrożenie piaskownicy regulacyjnej w jak najbliższym terminie.

Departament postawi także na dialog ze środowiskiem startupowym oraz instytucjami publicznymi – w celu likwidacji barier dla fintechu i zwiększania pewności prawnej (brak pewności okazał się jedną z największych barier). Komisja Nadzoru Finansowego planuje także zmianę siedziby – chce postawić na dzielenie się przestrzenią i i bezpośrednią współpracę z sektorem.

Celem departamentu będzie też zachęcanie startupów do rozwijania swojej innowacyjnej działalności w Polsce – poprzez dialog i pomoc w spełnieniu niezbędnych wymogów prawnych. Pomoże w tym wspomniana wirtualna piaskownica.

Na konferencji padło też pytanie o branże kryptowalut – co z przedsiębiorcami działającymi w tym sektorze? Z odpowiedzi przedstawicieli KNF można wyciągnąć wniosek, że lepiej by było, aby osoby obracające kryptowalutami kontaktowały się z Departamentem FinTech, ale to wcale nie oznacza, że nadzór zmienia swój stosunek do tego rynku na bardziej pobłażliwy.

Pytania na konferencji w znakomitym stopniu dotyczyły spółki Getback, chociaż nie był to temat briefiengu. „Departament Fintech będzie miał większy wpływ na rynek niż Getback” – powiedział Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego profesor Marek Chrzanowski. Mamy nadzieję, że pozytywny. Kibicujemy i trzymamy kciuki.