Odroczone płatności, z ang. BNPL, czyli buy now, pay later – „kup teraz, zapłać później” to nic innego, jak wygodna forma dokonywania płatności za zakupy robione w internecie. Pozwala ona na kupno danego produktu „od ręki”, a opłatę należy uiścić w późniejszym terminie, najczęściej w ciągu 30 dniach. Jest więc czas na ostateczną decyzję, czy dany przedmiot jest niezbędny i chcemy go zatrzymać. Jeżeli nie – można go odesłać do sprzedawcy, nie ponosząc wcześniej kosztów zapłaty. Ważne jednak, by pamiętać o płatności w terminie.

BNPL działa jak kredyt i powoduje ryzyko kredytowe

W Australii BNPL powodują poważne kłopoty konsumentów. Coraz więcej osób decyduje się na otwieranie wielu kont BNPL po to, by zyskać dostęp do znacznie większego zadłużenia, niż byliby w stanie otrzymać na karcie kredytowej. Z badań wynika, że aż 21 proc. mieszkańców Australii zdarzyło się w ciągu 12 miesięcy po prostu przegapić płatność. Aby przeciwdziałać takim sytuacjom rząd zdecydował się na przyjęcie regulacji porządkujących ten rynek. Władze twierdzą, że „BNPL wygląda jak kredyt, działa jak kredyt i niesie ze sobą ryzyko kredytowe”.

Zmiany mają sprawić, że BNPL będzie traktowany jako produkt kredytu konsumenckiego.  Firmy oferujące odroczone płatności mają posiadać australijskie licencje kredytowe, mają przestrzegać obowiązku odpowiedzialnego udzielania pożyczek czy spełniać ustawowe wymogi dotyczące rozstrzygania sporów. Szczegółowe rozwiązania mają być poddane do konsultacji jeszcze w tym roku, a projekt ustawy zostanie zgłoszony do parlamentu do końca tego roku.

W Australii notuje się  około 7 milionów aktywnych rachunków BNPL, które zaowocowały transakcjami o wartości 16 miliardów dolarów australijskich (11 miliardów USD) w latach 2021-22. W ubiegłym roku Australijczycy wydali 63,8 miliarda dolarów australijskich na zakupy online, a 26% Australijczyków twierdzi, że korzystało z BNPL.