Właścicielem Autopay Europe jest polski fintech Blue Media. Z komunikatu Banku Litwy wynika, że dzięki otrzymanej licencji spółka będzie mogła zaoferować usługi z zakresu otwartej bankowości – chodzi o dostęp do informacji o rachunku i inicjowanie płatności.

Autopay Europe z licencją instytucji płatniczej od Banku Litwy

Autopay Europę szykuje się także do ekspansji zagranicznej. Spółka zamierza świadczyć swoje usługi na terenie Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem takich rynków jak Niemcy, Litwa, Łotwa, Estonia, Polska, Czechy i Hiszpania – czytamy w komunikacie Banku Litwy.

W Polsce Autopay jest znane przede wszystkim z oferowania szybkich płatności za przejazd autostradami, bez konieczności zatrzymywania się na bramkach. Fintech współpracuje także z kilkoma bankami, dzięki czemu można korzystać z jego usług przy użyciu aplikacji bankowych (między innymi Bank Millennium, ING Bank Śląski, czy Bank Pekao).

Za pomocą aplikacji Autopay można także płacić za parkowanie. Co więcej fintech udostępnił możliwość automatycznych płatności również w myjniach WWWash.pl. Teraz licencja instytucji płatniczej otrzymana na Litwie umożliwi spółce ekspansję zagraniczną i udostępnienie nowych rozwiązań.

Dlaczego fintechy tak chętnie aplikują o licencje na Litwie? Chodzi między innymi o odważną politykę tamtejszego banku centralnego. Więcej na ten temat można przeczytać w wywiadzie z Mariusem Jurgilasem, członkiem zarządu Banku Litwy. Rozmowa została przeprowadzona w 2019 roku.