Nowy Fintech Hub ma być centralnym punktem kontaktu między sektorem fintech i startupami, a innymi firmami z sektora bankowego. Rząd brytyjski wprowadził w życie program, mający miano Fintech Sector Strategy, którego celem jest utrzymanie pozycji Londynu, jako globalnego centrum finansowego. O sprawie informuje serwis Finextra.

Czytaj także: SkyHub – nowe miejsce dla startupów

Współpraca banków i sektora fintech

Gubernator Banku Anglii – Mark Carney, powiedział, że Bitcoin nie sprawdził się, jako forma pieniądza, jednak technologia blockchain może znacząco wpłynąć na sektor bankowości i poprawić system finansowy oraz brytyjską gospodarkę.

To, co wyróżniało brytyjską gospodarkę w ciągu ostatnich 10 lat to słaba wydajność. Dave Ramsden z banku centralnego, uważa że sytuacje da się poprawić wykorzystując korzyści jakie płyną z technologii blockchain – nie tylko w ramach kryptowalut. Widzi szansę na sukces poprzez zintegrowanie działań banku i sektora fintech. Działania rządu brytyjskiego mają mieć pozytywny wpływ w czasach Brexitu. Nowe regulacje mogą zachęcić więcej fintechów do prowadzenia swojej działalności właśnie na Wyspach.

W ciągu ostatniego roku bank przeprowadził szereg prób Proof-of-Concept, obejmujących technologię rozproszonej księgi rachunkowej, RegTech, uczenie maszynowe i bezpieczeństwo cybernetyczne w ramach programu akceleratorów.

Czytaj także: Komisja Europejska tworzy laboratorium fintech

Fintech Hub ma być miejscem dla firm, które chcą współpracować z Bankiem. Mają analizować nie tylko ryzyko związane z cyfrowymi walutami, ale też pracować nad korzyściami, jakie mogą wyniknąć ze współpracy technologii z dotychczasowymi działaniami banku.

Nie tylko rząd Wielkiej Brytanii otwiera się na nowe technologie. Należy wspomnieć, że KNF od kilku miesięcy również współpracuje z firmami z branży fintech. Powstał program dedykowany fintechom, które dopiero rozpoczynają swoją działalność. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj.

Czytaj także: Żabie skoki KNF-u. Po Tajwanie czas na Hongkong