Tak naprawdę swoją ofertę dla Ukraińców posiadają praktycznie wszystkie duże banki działające w Polsce. Niektóre z nich mają tylko przetłumaczony serwis transakcyjny, a niektóre oferują także obsługę klienta po ukraińsku w oddziale. Na marginesie warto dodać, że na obecności Ukraińców w Polsce najbardziej korzysta inny sektor. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Banki przyjazne Ukraińcom – kto prowadzi?

Naszym zdaniem bankami najbardziej przyjaznymi Ukraińcom są Getin Bank i Credit Agricole. Instytucje przetłumaczyły na język ukraiński całą bankowość elektroniczną i potrzebne dokumenty. Getin Bank oferuje także specjalną infolinię oraz czat w tym języku, a także ukraińsko-języczną obsługę klienta w kilkudziesięciu oddziałach. Z kolei Credit Agricole udostępnia po ukraińsku swoją aplikację mobilną.

Apkę w tym języku przygotował także PKO Bank Polski. Dodatkowo w największym polskim banku Ukraińcy mogą zapoznać się z pełną ofertą bankową w swoim ojczystym języku. Podobnie sytuacja wygląda w Banku Pocztowym, gdzie też cały serwis przetłumaczono na język ukraiński, wraz z potrzebnymi dokumentami.

Brak przetłumaczonych dokumentów to częsty mankament. Wiele banków przedstawia opis oferty po ukraińsku, ale wymagane do otwarcia rachunku dokumenty są dostępne tylko w języku polskim. Taka sytuacja ma miejsce w Alior Banku, mBanku, Santander Bank Polska, czy w Raiffeisen Polbanku.

Z kolei Bank Pekao udostępnia obywatelom Ukrainy w ich ojczystym języku dedykowaną infolinię, regulaminy, tabele opłat i prowizji oraz dokumenty. Wysoko należy ocenić także przygotowanie BGŻ BNP Paribas – oferta jest dostępna w języku ukraińskim, a bank oferuje także ukraińsko-języczną obsługę w wybranych oddziałach. Dostępna jest także infolinia w tym języku, ale niestety dokumenty wymagane do otworzenia konta, bądź wzięcia pożyczki można przeglądać tylko w języku polskim.

Poniżej przedstawiamy skompilowaną listę bankowych ofert dla obywateli Ukrainy:

  • Getin Bank – pełna oferta po ukraińsku. Do tego infolinia plus czat. Ukraińcy mogą także liczyć na obsługę w swoim ojczystym języku w kilkudziesięciu oddziałach,
  • Credit Agricole – aplikacja w języku ukraińskim. I cała bankowość elektroniczna,
  • PKO Bank Polski – oferta i aplikacja mobilna IKO po ukraińsku,
  • Bank Pekao – w języku ukraińskim dostępne są regulaminy, tabele opłat i prowizji oraz dokumenty. Można też korzystać z infolinii w tym języku,
  • Bank Pocztowy – cała bankowość internetowa przetłumaczona na język ukraiński wraz z dokumentami. Dostępna jest także infolinia po ukraińsku,
  • BGŻ BNP Paribas – oferta na stronie dostępna po ukraińsku. Bank oferuje także obsługę po ukraińsku w wybranych oddziałach w Warszawie, Wrocławiu i w Poznaniu. Dostępna jest także infolinia. Dokumenty niestety tylko po polsku.
  • Alior Bank – po ukraińsku dostępna jest tylko strona internetowa. Dokumenty, tabele opłat i prowizji po polsku,
  • mBank – rachunek można otworzyć korzystając z języka ukraińskiego. Dokumenty niestety tylko po polsku,
  • Santander Bank Polska – pełna oferta na stronie przetłumaczona na język ukraiński. Nasi wschodni sąsiedzi mogą korzystać także z infolinii w swoim ojczystym języku. Dokumenty tylko po polsku,
  • Raiffeisen Bank Polska – informacje na stronie po ukraińsku i ukraińsko-języczna infolinia. Nie ma jednak przetłumaczonych dokumentów.