Jest to szczególnie ważne dla osób prowadzących działalność gospodarczą. W ich przypadku konieczne jest bowiem samodzielne wypełnienie i przesłanie zeznania do urzędu skarbowego. W tym roku będzie można to zrobić do 31 maja – wyjaśnia resort finansów.

W tym roku PIT można składać do 31 maja

Dla osób, które rozliczają się na drukach PIT-37 i PIT-38 (m.in. dochody z umów o pracę, dzieła, zlecenia, zysków kapitałowych) w usłudze Twój e-PIT znajduje się automatycznie przygotowane rozliczenie podatkowe. W przypadku braku aktywności zostanie ono zaakceptowane 30 kwietnia. Jeśli z tego rozliczenia będzie wynikać niedopłata podatku, to w maju urzędy skarbowe prześlą o tym informacje do poszczególnych osób.

Gdyby okazało się, że przygotowane i zaakceptowane przez administrację skarbową zeznanie trzeba skorygować, to można to zrobić po 30 kwietnia zarówno poprzez usługę Twój e-PIT, aplikację e-Deklaracje lub też w sposób tradycyjny na papierowym formularzu. Do 31 maja korygując zeznanie można również dodać lub zmienić organizację pożytku publicznego – czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów.

Na formularzach PIT-37 i PIT-38 rozlicza się ponad 21 mln osób. Warto dodać, że w zeszłym roku podatnicy złożyli rekordowe 16 mln elektronicznych PIT-ów. Z kolei w roku bieżącym pojawiło się kilka istotnych zmian w usłudze Twój e-PIT – chodzi między innymi o uwzględnianie ulgi w PIT dla osób do 26. roku życia.