Rozwiązanie umożliwia elektroniczne przesyłanie i podpisywanie dokumentów o wysokiej wartości. Klienci Taurona biorący udział w teście otrzymują stały dostęp do swoich umów przez platformę internetową, jak również gwarancję ich autentyczności i ochrony przed niepożądanymi zmianami, którą zapewnia architektura blockchain – czytamy w komunikacie.

Umowa bez papieru. Tauron i Billon rozpoczynają pilotaż

Do końca kwietnia rozwiązanie było testowane przez pierwszą grupę ok. 100 klientów Taurona. Oprócz indywidualnych umów, istnieje również możliwość umieszczania na blockchainie dokumentów publicznych, jak regulaminy, taryfy i cenniki.

Głównym celem projektu pilotażowego jest przetestowanie przejścia z rozsyłania umów papierowych do tańszej i skuteczniejszej cyfrowej komunikacji z klientami. Testowana technologia blockchain jest zgodna z unijnymi przepisami dotyczącymi trwałego nośnika informacji, co powoduje możliwość rezygnacji z przesyłania umów pocztą, oszczędzając na procesowaniu i wysyłce dokumentów w formie papierowej.

Przy testowanym projekcie fintech Billon współpracuje z Microsoftem, który udostępnia infrastrukturę chmurową Azure do hostowania węzłów blockchain. Polski oddział firmy z Redmond jest partnerem technologicznym Billona w budowaniu rozwiązań do zarządzania w sieci blockchain wartościowymi dokumentami, takimi jak dyplomy czy certyfikaty.

Trwały nośnik na blockchainie wdraża także LINK4 – we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową i fintechem Coinfirm. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w podlinkowanym materiale, czyli podcaście z Jolantą Błaszczak, ekspertką KIR.