Do logowania i potwierdzania przelewów wystarczy odcisk palca

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#BankTech#Fintech
Opublikowano: 16 lipca 2019, 10:15 Aktualizacja: 16 lipca 2019, 11:34

Bank Pocztowy poinformował o nowym sposobie logowania do aplikacji EnveloBanku. Teraz aby odblokować dostęp do aplikacji wystarczy odcisk palca.

EnveloBank to cyfrowa marka Banku Pocztowego. Za pomocą odcisku palca można nie tylko zalogować się do aplikacji, ale także autoryzować przelewy. Aktualizacja jest dostępna zarówno dla urządzeń z Androidem i iOS-em.

Biometria w aplikacji EnveloBanku

Biometria to bardzo wygodny sposób na korzystanie z bankowości mobilnej – bez konieczności wpisywania 6-cyfrowego numeru PIN. Po aktualizacja aplikacji EnveloBanku należy zapisać wzór co najmniej jednego odcisku palca z użyciem czytnika linii papilarnych smartfona oraz włączenie w aplikacji opcji autoryzacji odciskiem palca. To klient decyduje, czy biometria będzie wykorzystywana tylko w trakcie logowania, czy także przy autoryzacji przelewów. Taka możliwość dotyczy tylko transakcji do 1 tys. PLN.

Biometria jest już stosowana w wielu aplikacjach bankowych – przede wszystkim do logowania. Zgodnie z ostatnim badaniem Mastercard Polacy nie boją się biometrii. Już co czwarty ankietowany badania Mastercard (25%) korzysta z biometrii (nie tylko do autoryzacji płatności), lecz gdyby mieli taką możliwość, korzystałby z niej już co drugi z nich (50%). Potwierdzanie transakcji odciskiem palca za bezpieczne uznaje co czwarty ankietowany (75%) w badaniu Mastercard. Jest to wyższy wynik niż w przypadku kodów jednorazowych (66%).

Popularność biometrii w Europie powinna zanotować kolejny wzrost w ciągu najbliższych miesięcy. Wszystko za sprawą dyrektywy PSD2, która wprowadza wymóg silnego uwierzytelniania transakcji. Oznacza to, że użytkownik musi potwierdzić swoją tożsamość w dwóch kanałach – na przykład wpisując hasło i korzystając z biometrii. Inne rozwiązanie to standardowe hasła i jednorazowe kody SMS lub mobilna autoryzacja.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

biometria-w-aplikacji-envelobanku