Prezydent Joe Biden oczekuje podniesienia podatku od zysku kapitałowych dla najbogatszych Amerykanów. Z planów Białego Domu wynika, że podatek wzrósłby znacznie, a mianowicie z poziomu 20% do ok. 40% dla inwestorów zarabiających powyżej 1 mln USD rocznie. Konkretne propozycje jeszcze nie padły, ale mają się pojawić w ciągu kilku dni.

Rynek krypto zareagował natychmiast

Rynek kryptowalut zareagował natychmiast – w odróżnieniu do tradycyjnych rynków kapitałowych, ale należy spodziewać się, że i tutaj informacja o podniesieniu podatków będzie miała negatywny wpływ na kursy giełdowe. W końcu mówimy o znacznym podniesieniu obciążeń, które co do zasady zmniejszą atrakcyjność rynku kapitałowego.

Na obecną chwile tracą wszystkie kryptowaluty. Kurs BTC spadł poniżej 50 tys. USD do 49 tys. USD. W ciągu tygodnia łączny spadek wyniósł 18,8%. Kapitalizacja bitcoina spadła poniżej 1 bln USD do 9222 mld USD – czyli o ok. 200 mld USD.

Ale tracą wszystkie kryptowaluty – za etherum ETH trzeba zapłacić 2,3 tys. USD, co oznacza 7% spadek. Kapitalizacja tej kryptowaluty wynosi 262 mld USD. Traci też XRP – ponad 11% w ciągu zaledwie 24 godzin i 31% w ostatnich 7 dniach. Kapitalizacja XRP to 50 mld USD.

Czy trend spadkowy się utrzyma?

To pytanie zadają sobie chyba wszyscy analitycy i… inwestorzy. W istocie kryptowaluty pokazują, że są bardzo wrażliwe na regulacje i nawet jeszcze niezmaterializowane zapowiedzi polityczne. A przypomnijmy, że chociaż w ostatnich miesiącach byliśmy świadkami wielkiej hossy na rynku kryptowalut, to też skupiła się na nich większa uwaga instytucji, które co prawda pogodziły się z ich istnieniem i wejściem do mainstreamu płatniczego, to jednak nie zaprzestają prac, by zwiększyć kontrolę nad tym rynkiem.