Na dzisiejszej konferencji prasowej austriacki fintech Bitpanda ogłosił, że planuje zainwestować co najmniej 10 mln euro w Polsce. Celem jest stworzenie światowej klasy Centrum Technologii i Innowacji w Krakowie. Ośrodek ma zatrudniać 300 osób, co podwoi wielkość wiedeńskiego zespołu Bitpandy, który liczy obecnie 280 pełnoetatowych pracowników reprezentujących blisko 50 narodowości.

Neobroker chce zrobić rewolucję w inwestowaniu

Bitpanda pierwotnie była – jakich wiele – platformą do handlu kryptowalut w możliwe najprostszy sposób – bez pośredników i wielokrotnego przewalutowania. Biznes chwycił, dlatego firma rozszerzyła działalność. Obecnie Bitpanda oferuje wygodną aplikację i internetowy serwis transakcyjny do handlu kryptowalutami, ale też metali szlachetnych (można dokonać zakupu „ułamka” kryptowaluty zaczynając inwestycje już od 1 EUR). W największym skrócie, Bitpanda chce dokonać rewolucji na rynku platform inwestycyjnych, tak jak neobanki (N26, Monzo, Revolut) dokonały rewolucji w sektorze bankowym. Stąd określenie „neobroker”.

Fintech działa pod nadzorem austriackiego Urzędu Nadzoru – FMA (Finanzmarktaufsichtsbehörde). Posiada licencję dostawcy usług płatniczych PSD2. Bitpanda bije rekordy popularności na austriackim rynku – liczba użytkowników platformy fintechu jest większa niż aktywnych inwestorów na tradycyjnym rynku. Rynek inwestycyjny także przeżywa rewolucję fintech. W USA niezwykłą popularnością cieszy się Robinhood, a w Europie – Revolut, który także umożliwia inwestycje w akcje amerykańskich spółek, ale też zakup kryptowalut.

Osoby, którą chcą zacząć swoją przygodę z Bitpandą muszą liczyć się jednak z koniecznością wpłaty inicjalnego depozytu na poziomie 25 EUR. Prowizja za sprzedaż to 1,49% za kupno, a za sprzedaż 1,29%.

Solidne wsparcie inwestorów

Inwestycja w Centrum Technologii i Innowacji ma przyczynić się do dalszej ekspansji neobrokera. Fintech ma na to środki, bo we wrześniu 2020 roku w ramach rundy A pozyskła aż 52 mln USD od inwestorów m.in. Valar Ventures Petera Thiela i Speedinvest.

Bitpanda specjalizuje się w przełamywaniu barier, które stają na drodze demokratyzacji inwestycji. Wyznaczamy kierunek rozwoju dla branży, więc musimy mieć pewność, że zatrudniamy najlepszych specjalistów we wszystkich obszarach naszej działalności. Stawiamy na rozwój prawdziwie innowacyjnych produktów, w ramach naszej działalności w różnych krajach Europy – komentuje Eric Demuth, współzałożyciel i CEO Bitpandy.

Zlokalizowanie pierwszego Centrum Technologii i Innowacji Bitpandy w Krakowie, mieście światowej klasy deweloperów, z jego żywą sceną technologiczną, położonym tak blisko Wiednia, było dla nas jasnym wyborem. Liczymy, że Centrum pomoże nam przyciągnąć utalentowanych pracowników, którzy razem z Bitpandą będą tworzyć innowacje na najwyższym, światowym poziomie – dodaje Demuth.

Chcemy coraz szybciej wprowadzać innowacje oraz mieć możliwość spojrzenia na nasze rozwiązania z nowej perspektywy. Ma to zasadnicze znaczenie w firmie, która rozwija się w takim tempie jak my, a jednocześnie chce pozostać skupiona na celu, jakim jest znoszenie barier na rynku finansowym. Jestem przekonany, że będziemy w stanie przyciągnąć najbardziej wykwalifikowanych specjalistów z całego regionu, w tym deweloperów backend, inżynierów zajmujących się m.in. uczeniem maszynowym, QA, właścicieli produktów, czy Scrum masterów – mówi Christian Trummer, współzałożyciel i CTO Bitpandy.

Rozwój w całej Europie

Bitpanda obecnie ma ponad 1,5 mln użytkowników. W tym tygodniu Bitpanda wprowadziła polską wersję językową swoich usług, ułatwiając lokalnym użytkownikom inwestowanie za pomocą platformy. Spółka jest także obecna we Francji, Hiszpanii, Turcji i we Włoszech.

/LP/Fintek.pl