Taka funkcja będzie dostępna na całym świecie. Oznacza to, że zbliżeniowo BLIKIEM zapłacimy w każdym terminalu obsługującym transakcje contactless i karty Mastercard. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu tokenizacji Mastercard (Mastercard Digital Enablement Services – MDES). Na konferencji obecny był także prezes PKO Banku Polskiego, Zbigniew Jagiełło – to właśnie największy polski bank wyszedł z inicjatywą stworzenia systemu BLIK, chociaż dość długo bronił się przed wprowadzeniem płatności zbliżeniowych (w oparciu o BLIKA).

Płatności zbliżeniowe za pomocą BLIKA

Mastercard obejmie także część udziałów w Polskim Standardzie Płatności, operatorze BLIKA. Na razie jednak ani Mastercard, ani PSP nie chcą zdradzać szczegółów, ponieważ negocjacje są w zbyt wczesnej fazie. Dariusz Mazurkiewicz, Prezes PSP mówi, że spółka chce się skupić przede wszystkim na ekspansji na rynki Europy Środkowo-Wschodniej, ponieważ wiele krajów w pobliżu Polski „czeka na BLIKA”. Trzymamy kciuki, ponieważ BLIK ma wszelkie narzędzia, aby stać się standardem międzynarodowym.

Płatności zbliżeniowe BLIKIEM będą dostępne na smartfonach z Androidem i z iOS-em. Jak będzie wyglądała taka opcja w aplikacjach mobilnych banków? Czym będzie się różniła od klasycznych transakcji HCE? Na razie nie wiadomo. O ostatecznym kształcie transakcji contactless BLIK zadecydują banki – umieszczając ją w swoich aplikacjach mobilnych.

Dodatkowo, Mastercard i PSP zapewnią użytkownikom BLIKA realizację płatności w zagranicznym
e-commerce, z wykorzystaniem opublikowanego niedawno przez organizację EMVCo standardu Secure Remote Commerce (SRC), jak tylko rozwiązanie będzie dostępne na rynku. Dzięki temu, użytkownicy będą mogli płacić BLIKIEM za zakupy online w zagranicznych e-sklepach.