O współpracy Santander i Ripple pisaliśmy na Fintek.pl już w lutym bieżącego roku. Nowa aplikacja wykorzystuje program Ripple o nazwie xCurrent, który służy do natychmiastowych przelewów na blockchainie. Dlaczego banki chcą współpracować z Ripple? Wykorzystanie technologii rozproszonych rejestrów ma pomóc w zaoszczędzeniu sporych kwot na opłatach transakcyjnych.

Ripple już w BZ WBK. Jak działa aplikacja One Pay FX?

Aplikacja One Pay FX umożliwia realizowanie płatności międzynarodowej w dniu następnym, a w wielu przypadkach nawet tego samego dnia. Ponadto klienci będą informowani, jaka dokładnie kwota w walucie docelowej wpłynie na konto beneficjenta, jeszcze przed wykonaniem przelewu. Usługa działa na razie w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Brazylii oraz w Polsce. W najbliższym czasie One Pay ma zostać wdrożony także na innych rynkach. Jeszcze przed wakacjami w niektórych krajach mają pojawić się natychmiastowe płatności międzynarodowe.

Klienci BZ WBK dzięki One Pay będą mogli wykonywać określone płatności międzynarodowe do Wielkiej Brytanii za pośrednictwem bankowości internetowej. Bank planuje systematycznie poszerzać usługę, po przelewach do Wielkiej Brytanii zamierza udostępnić przelewy z Wielkiej Brytanii do Polski, następnie do Hiszpanii.

Klienci Santander w Wielkiej Brytanii mogą korzystać z One Pay, aby wykonywać płatności do innych krajów europejskich i USA. Klienci w Hiszpanii mogą realizować płatności do Wielkiej Brytanii i USA, natomiast klienci w Brazylii (podobnie jak Ci w Polsce) – przelewy do Wielkiej Brytanii. Płatności do krajów europejskich są realizowane w ciągu tego samego dnia. W najbliższych miesiącach zakres usługi ma zostać rozszerzony o kolejne waluty i kraje docelowe.

– Nowe rozwiązanie wykorzystuje aplikację xCurrent opartą na technologii rejestrów rozproszonych (distributed ledgers), opracowanych przez Ripple z siedzibą w Kalifornii. InnoVentures, należący do Santander fundusz venture capital operujący kwotą 200 mln USD i działający w sektorze fintech zainwestował w Ripple w 2015 r. Łącznie fundusz zainwestował w ponad 20 nowo utworzonych start-upów, które zajmują się sztuczną inteligencją, technologiami big data i blockchain, płatnościami, doradztwem finansowym, finansowaniem MŚP oraz udzielaniem kredytów na zakup samochodu i kredytów hipotecznych – czytamy w komunikacie BZ WBK.