Polski Bon Turystyczny to nowa forma wsparcia dla rodzin z dziećmi (dostępna od 1 sierpnia 2020 roku), ale też polskiej branży turystycznej. Bon to co do zasady dopłata do wypoczynku o wartości 500 zł na każde dziecko do 18 r. życia lub 1000 zł dla dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności. Bon ma charakter niepieniężny – można go wykorzystać jako metody płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na ternie Polski. Innymi słowy, bonu nie zrealizujemy za granicą np. w Chorwacji.

Bon ma postać elektroniczną. Jest ważny do końca marca 2022 roku. Jest on dostępny na platformie PUE ZUS, do której mogą zalogować się osoby posiadające tam konto lub Profil Zaufany. Istnieje także możliwość zalogowania za pomocą bankowości elektronicznej – obecnie taką funkcję wprowadziły trzy banki: PKO BP, Bank Millennium oraz Bank Pekao.

Przykładowo klienci Banku Millennium mogą zalogować się do Millenetu na trzy różne sposoby:

• po przekierowaniu bezpośrednio ze strony logowania PUE ZUS,
• po przekierowaniu ze strony Profilu Zaufanego,
• po zalogowaniu do Millenetu, w zakładce MilleUrząd.

Bon ma postać 16-cyfrowego kodu, które uprawniony tj. klient banku, który zaloguje się do PUE ZUS przez bankowość elektroniczną, otrzymuje na wskazany numer telefonu. Kod ten należy okazać podczas rezerwacji pobytu w hotelu (lub ośrodku wypoczynkowym) lub najpóźniej w dniu zakwaterowania który te wnioski akceptuje (jest ich ok. 100 tysięcy). Listę akceptantów bonów można sprawdzić na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej, która udostępniła specjalna wyszukiwarkę.

Banki idą w govtech

Banki bardzo szybko odpowiedziały na potrzeby klientów. Popyt na cyfrowe usługi administracji publicznej jest bardzo wysoki – Polacy przekonują się do e-admnistracji. Problemem, chociaż coraz mniejszym, jest fakt autentyfikacji lub weryfikacji obywatela Profilem Zaufanym, który posiada już 6 mln Polaków.

Dzięki bankom jest to łatwiejsze – państwo przyjmuje, poniekąd słusznie, że tożsamość klienta banku jest należycie potwierdzona, dzięki temu – mogą one zaproponować swoja infrastrukturę i rozwiązania do potwierdzania tożsamości tj. potwierdzania Profilu Zaufanego przy realizacji usług publicznych. Tak było np. w przypadku programu 500+ czy programu wyprawkowego „300+” i tak samo jest w przypadku bonu turystycznego.

– Jako Bank Pekao chcemy być jak najbliżej naszych klientów i ułatwiać im wszelkie sprawy administracyjne. Jest to szczególnie istotne w dobie koronawirusa. Dlatego od samego początku trwania programu oferujemy wsparcie przy formalnościach związanych z bonem turystycznym. Wystarczy zalogować się Profilem Zaufanym Banku Pekao S.A. na PUE ZUS, przejść do zakładki Bon Turystyczny i aktywować bon – mówi Bartosz Zborowski, Dyrektor Departamentu Innowacji i Płatności w Banku Pekao S.A.

Bonu nie można sprzedać. Kary do 1 mln zł

Z uwagi na to, że bon ma postać niepieniężną tzn. cyfrowego voucheru, a wiele osób już była na wakacjach lub nie planuje wyjazdu lub nie ma gdzie zrealizować bonu, to… postanowiły go zmaterializować do formy pieniężnej i w sieci na portalach ogłoszeniowych już pojawiły się oferty sprzedaży bonu turystycznego z dyskontem – np. bon o wartości 500 zł za 450 zł.

Jednakże jest to nielegalne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, sprzedaż bonu turystycznego jest zagrożona karą grzywny nawet do 1 mln zł lub karą ograniczenia wolności do 3 lat.

W istocie – jest to także ostrzeżenie dla osób, które chciałyby kupić bon w sieci. Łatwo paść ofiara oszustwa, dlatego należy się wystrzegać tego rodzaju ofert. Oszustwo polega na tym, że np. oszust ogłasza, że sprzeda bon o wartości 500 zł np. za 300 zł, czyli w bardzo korzystnej cenie, ale należy wpłacić środki z góry. Naturalnie, po dokonaniu zapłaty oszukany nie otrzyma żadnego kodu. Postanie mu jedynie żal, że dał się oszukać.

/Fintek