Emplocity to spółka zajmująca się automatyzacją procesów w biznesie z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz zamierzająca w najbliższym czasie przeprowadzić ofertę akcji na platformie CrowdConnect.pl. Teraz rozpoczęła współpracę z z Laboratorium Neuronauki Emocji i Centrum Transferu Wiedzy, będącymi częścią SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego

Chatbot dostarczy wsparcia terapeutycznego

Celem współpracy jest stworzenie chatbota wspierającego proces terapeutyczny lub dostarczającego podstawowego wsparcia terapeutycznego osobom nie korzystającym z terapii. Tworząc to rozwiązanie wykorzystują wieloletnie doświadczenie ekspertów psychoterapii poznawczo-behawioralnej i najnowszą wiedzę z zakresu psychoterapii oraz działania algorytmów sztucznej inteligencji. Przed wdrożeniem na rynek funkcjonowanie i skuteczność chatbota zostaną przetestowane w badaniach naukowych.

-Użytkownicy będą mogli porozmawiać z robotem terapeutycznym w powszechnie używanych komunikatorach. Wykorzystując technologię rozumienia i przetwarzania języka naturalnego, chatbot będzie potrafił wykryć w wypowiedziach użytkownika negatywne sposoby myślenia mogące prowadzić do poważnych problemów oraz zareagować na nie przy użyciu technik stosowanych w psychoterapii poznawczo-behawioralnej – mówi Krzysztof Sobczak, CEO Emplocity i jeden ze założycieli startupu.

Młodzi najbardziej dotknięci skutkami izolacji

Badania pokazują, że młodzi ludzie szczególnie dotknięci zostali negatywnymi, psychologicznymi skutkami pandemii. Zdalne nauczanie, brak możliwości spotkania się z kolegami i koleżankami z klasy, wiele godzin spędzanych przed ekranem komputera, poczucie izolacji społecznej, niepewność co do odpowiedniego przygotowania do egzaminów – to tylko kilka przykładów tego, z czym mierzą się obecnie młodzi ludzie. W efekcie odczuwają samotność, niepokój i stres, a niekiedy przejawiają nawet objawy depresji.

Rozwiązanie adresowane jest przede wszystkim do młodych dorosłych i nastolatków, którzy zauważyli u siebie niechęć do działania, obniżenie nastroju lub zwiększony niepokój. U wielu młodych ludzi pandemia uwypukliła problemy emocjonalne, sprawiając, że stały się one bardziej dotkliwe.

-Podstawą terapii jest wciąż interwencja profesjonalisty. Maszyna, choć przetwarza więcej informacji i szybciej niż człowiek, nadal nie jest w stanie wychwycić wielu niuansów, które rozpozna terapeuta z wieloletnią praktyką. Spodziewamy się jednak, że bot może sprawnie pomóc zredukować negatywne odczucia, i to w dowolnym miejscu i czasie poprzez smartfon – dokładnie wtedy gdy użytkownik tego potrzebuje, wykorzystując narzędzia komunikacji dające mu największe poczucie komfortu.  – dodaje prof. Jarosław Michałowski kierownik projektu i certyfikowany psychoterapeuta, kierownik Laboratorium Neuronauki Emocji na Uniwersytecie SWPS.

Wśród głównych mechanizmów, które obejmie swoim działaniem chatbot znajdą się: metody psychoterapeutyczne służące zmianie negatywnych sposobów myślenia, identyfikacja myśli samobójczych wraz z reagowaniem kryzysowym, elementy psychoedukacji, a także pomiar i raporty dotyczące zmiany nastroju i postępów w czasie dostarczane użytkownikowi i/lub jego terapeucie.