O sprawie informuje Reuters. Brazylijski bank centralny wyjaśnia w komunikacie, że udostępnienie WhatsApp Pay bez wcześniejszej analizy regulatora może zaszkodzić lokalnemu rynkowi płatniczemu w zakresie konkurencyjności, wydajności i bezpieczeństwa danych. W związku z tym bank centralny nakazał organizacjom Visa i Mastercard wstrzymanie przetwarzania płatności za pomocą WhatsApp Pay.

Problemy WhatsApp Pay w Brazylii

WhatsApp Pay wystartował w Brazylii w zeszłym tygodniu. Usługa pozwala na dokonywanie płatności i przelewów za pomocą komunikatora – bez konieczności opuszczania okienka czatu. Transakcje mają być tak samo proste jak wysyłanie zdjęć, czy filmów. Płatności są darmowe dla użytkowników, a usługa opiera się o infrastrukturę systemu Facebook Pay.

Brazylia to drugi największy rynek dla WhatsAppa – z aplikacji korzysta około 120 mln osób, czyli ponad połowa populacji. Kraj Kawy ustępuje pod tym względem tylko Indiom, gdzie także trwają próby uruchomienia WhatsApp Pay (już od 2018 roku). Na drodze stają jednak problemy regulacyjne – zwraca uwagę Reuters.

Co ciekawe bank centralny Brazylii pracuje nad własnym systemem przelewów ekspresowych o nazwie Pix. Usługa ma wystartować już w listopadzie 2020 roku. Wśród przedstawicieli WhatsAppa można usłyszeć głosy, że tak naprawdę regulator bardziej martwi się o powodzenie swojego systemu płatności, niż o bezpieczeństwo rynku.

Rzecznik WhatsAppa zadeklarował jednak chęć współpracy z bankiem centralnym. Grupa Facebooka będzie chciała zintegrować swoje rozwiązanie z systemem Pix, już po jego udostępnieniu – podaje Reuters. Spółka uruchomiła swoje płatności w Brazylii we współpracy z fintechem Nubank i należącym do skarbu państwa Banco de Brasil. W projekcie uczestniczą także Visa i Mastercard oraz firma Sicredi.