W trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, które odbędą się już w 2022 roku, Chiny planują testować cyfrowego juana – czyli walutę cyfrową emitowaną przez tamtejszy bank centralny (Ludowy Bank Chin). Osoby przybywające do Państwa Środka mają mieć możliwość dokonywania płatności za pomocą cyfrowego juana bez konieczności otwierania lokalnego rachunku bankowego.

Cyfrowy juan jako mechanizm kontroli

Wzbudziło to niepokój senatorów z Partii Republikańskiej. Marsha Blackburn, Cynthia Lummis i Roger Wicker napisali list otwarty do Komitetu Olimpijskiego USA, w którym zwracają uwagę na zagrożenia związane z inwigilacją chińskich obywateli i osób odwiedzających Państwo Środka za pomocą cyfrowego juana.

„Olimpijczycy powinni mieć świadomość tego, że cyfrowy juan może być wykorzystywany do inwigilacji chińskich obywateli i osób przybywających do Państwa Środka. Chińczycy mają zapewne nadzieję, że kibice i sportowcy przybywający na Igrzyska nie usuną portfeli z cyfrowym juanem ze swoich smartfonów po powrocie do domu i będą nadal ich używać” – piszą senatorowie w liście.

Chiny są obecnie liderem w pracach nad cyfrową walutą (CBDC). W ramach trwających testów w Państwie Środka już prawie 21 mln obywateli korzysta z wirtualnego portfela z cyfrowym juanem. Wydali oni w ten sposób 34,5 mld juanów przy niespełna 71 mln transakcji (podaje Finextra).

Cyfrowy juan ma posiadać wbudowany mechanizm ograniczający datę jego ważności, co budzi sporo kontrowersji wśród ekspertów i obserwatorów rynku. Wyobrażacie sobie gotówkę z datą ważności, po której traci ona jakąkolwiek wartość? Chińczycy tłumaczą to chęcią pobudzania konsumpcji i inwestycji, niemniej byłby to krok w stronę zwiększenia kontroli nad obywatelami.

Inne projekty CBDC na świecie

Projekty CBDC rozwijane są także w innych częściach świata. Komisja Europejska i Europejski Bank Centralny prowadzą wstępne prace nad cyfrowym euro, a podobne inicjatywy powstają również w Wielkiej Brytanii, Izraelu, Norwegii, Szwecji, czy w Rosji.

A co z Polską? Narodowy Bank Polski kilka tygodni temu opublikował raport na temat cyfrowego złotego. Na razie nie powinniśmy spodziewać się emisji cyfrowej waluty przez NBP, ale bank centralny zapewnia, że monitoruje projekty rozwijane w innych państwach.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie w naszej zakładce „Digital Euro”.