Dokument podpisany przez Justynę Orłowską, Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów – Szefa Centrum GovTech Polska w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Caspera Klynge, Vice President of European Government Affairs w Microsoft zakłada realizację projektów z wykorzystaniem najnowocześniejszych narzędzi cyfrowych, w tym technologii sztucznej inteligencji.

GovTech i Microsoft rozpoczynają współpracę

W ramach współpracy obie strony położą szczególny nacisk na stworzenie “Tech Fit 4 Europe”. To bezpośrednia odpowiedź na unijną wizję “Europy dostosowanej do ery cyfrowej” i uznanie szczególnej roli, jaką sektor technologii musi odegrać we wspieraniu Europy w realizacji jej ambicji w zakresie technologii cyfrowych. Wymaga to uwzględnienia uzasadnionych obaw stojących za wezwaniem, aby Europa była bardziej “cyfrowo suwerenna”. Chodzi również o wspieranie Europy w wykorzystywaniu możliwości i podejmowaniu wyzwań związanych z transformacją cyfrową, w szczególności w związku z pandemią koronawirusa .

– Polska od lat staje się coraz szybciej rozwijającym się rynkiem cyfrowym a administracja publiczna nie pozostaje w tyle. Naszą misją jest to aby z pomocą nowoczesnych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, wspierać nie tylko tę niemal połowę Polaków regularnie korzystających z Internetu w kontaktach z administracją, ale też wszystkich pozostałych. Nie byłoby to możliwe bez tworzenia atrakcyjnego klimatu dla strategicznych inwestorów, dlatego tak cieszymy się, że coraz więcej z nich wybiera właśnie nasz kraj. Dzisiejsze porozumienie jest tego kolejnym wyrazem – mówi Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, Szef Centrum GovTech.

Przy pracy nad konkretnym planem dla Polski, strony skupią się na tym, co jest najpilniejsze również z perspektywy zrównoważonego rozwoju. Porozumienie Microsoft z GovTech Polska ma służyć jak najszybszemu zidentyfikowaniu najważniejszych wyzwań i zaproponowaniu konkretnych rozwiązań – czytamy w komunikacie.

– Partnerstwo z GovTech opiera się na prawie 30-letniej obecności Microsoftu w Polsce i naszym kompleksowym wieloletnim planie inwestycyjnym, który ma na celu przyspieszenie innowacji i wzmocnienie pozycji lokalnych organizacji dzięki bezpiecznym usługom chmury obliczeniowej dla przedsiębiorstw, a także podniesienie kompetencji lokalnych talentów” – podkreślił Casper Klynge, Vice President of European Government Affairs, Microsoft.