Tioex to szwedzki fintech, który udostępnia swoim użytkownikom akcje wtórne znanych startupów i firm. Spółka powstała w marcu bieżącego roku i jej głównym celem jest stworzenie rynku wtórnego dla prywatnych firm technologicznych – umożliwiając akcjonariuszom sprzedaż części lub całości posiadanych akcji zainteresowanym osobom. Teraz udało im się nabyć akcję Klarny, które zostaną zaoferowane klientom.

Tioex zaoferuje akcje Klarny jeszcze przed wejściem na giełdę

Jak to działa? Tioex kupuje akcje wtórne w firmach technologicznych, a następnie rozdziela je wśród użytkowników, którzy wykazali nimi zainteresowanie. Dzięki temu klienci mają mieć możliwość zainwestowania nawet kilku tysięcy euro. W Szwecji jest to wciąż nowy rynek, a Tioex jest pierwszym graczem, któremu udało się zdobyć udziały w tak dużym fintechu jak Klarna. Tego typu rozwiązania są popularne szczególnie w USA. O sprawie pisze serwis Sifted.

W połowie września Klarna otrzymała dofinansowanie w kwocie 650 mln dolarów, które ustaliło wycenę firmy na około 10,6 mld USD. Tym samym szwedzka spółka stała się najwyżej wycenianym prywatnym fintechem w Europie. Zgodnie z informacjami podawanymi wtedy przez Reutersa, Klarna zamierza zadebiutować na nowojorskiej giełdzie w ciągu dwóch najbliższych lat.

Obecnie jednym z najważniejszych rynków dla Klarny są właśnie Stany Zjednoczone – z usług fintechu ma tam już korzystać około 60 tys. sklepów stacjonarnych, co oznacza, że odroczone płatności stają się popularne nie tylko w Internecie. W fizycznych sklepach transakcje odbywają się za pomocą aplikacji Klarna, gdzie klient generuje jednorazową kartę wirtualną. Kartę można następnie dodać do portfela typu Google Pay. W sumie z usług szwedzkiego fintechu korzysta już 11 mln klientów w USA.