Przypomnijmy, że za powstanie Chmury Krajowej odpowiada właśnie PKO Bank Polski, wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju. W październiku zeszłego roku obie spółki powołały operatora krajowej chmury obliczeniowej. Nowy podmiot miał zaoferować usługi związane z przechowywaniem i zdalnym przetwarzaniem danych. PKO i PFR twierdzą, że będzie to bardzo ważny krok w tworzeniu usług chmurowych dla sektora finansowego w Polsce.

PKO Bank Polski pierwszym klientem Chmury Krajowej

Na obecnym etapie, bank wykorzystuje usługi Chmury Krajowej w zakresie outsourcingu środowiska testowego w oparciu o model IaaS (Infrastructure as a Service, infrastruktura serwerowa jako usługa). Wykorzystanie usług chmurowych przez bank pozwoli mu przyspieszyć realizację procesów testowania i wdrażania innowacji oraz obniży ich koszty.

otwórz konto za zero z najlepszą aplikacją bankową

W celu szybkiego uruchomienia lokalizacji, Operator nawiązał współpracę z firmą Exatel i Krajową Izbą Rozliczeniową, dotyczącą obsługi bezpiecznych centrów danych na Mazowszu.

Operator Chmury podpisał także umowy z 5 partnerami. Asseco Data Systems, Accenture i DXC Technology pomogą klientom w stworzeniu strategii wykorzystania usług chmurowych i przyspieszenia transformacji cyfrowej oraz w projektach migracji do usług chmurowych. Z kolei Asseco Poland i Sygnity pomogą opracować szczegółowe rozwiązania informatyczne, konieczne do przeniesienia zasobów do chmury. Co więcej Operator prowadzi już zaawansowane rozmowy o współpracy z ponad 10 podmiotami spośród grona największych polskich przedsiębiorstw – podaje PKO Bank Polski.

/Rafał Tomaszewski

otwórz konto w pko bp