Partner serwisu Visa dla biznesu

Chmura Krajowa już działa. PKO Bank Polski pierwszym klientem

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#PKO BP#Technologie
Opublikowano: 16 kwietnia 2019, 10:31 Aktualizacja: 10 września 2019, 17:19

Operator Chmury Krajowej rozpoczyna działalność operacyjną. Pierwszym klientem został PKO Bank Polski, który wykorzysta chmurę na potrzeby kreowania i skalowania swoich środowisk testowych oraz deweloperskich. Pod koniec kwietnia na Mazowszu oficjalnie ruszą trzy niezależnie serwerownie, zbudowane w referencyjnej architekturze chmurowej, które już teraz największy polski bank wykorzystuje do przyspieszania procesów wytwarzania i testowania oprogramowania.

Do 2020 r. podwoi się liczba aplikacji tworzonych w oparciu o chmurę

Przypomnijmy, że za powstanie Chmury Krajowej odpowiada właśnie PKO Bank Polski, wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju. W październiku zeszłego roku obie spółki powołały operatora krajowej chmury obliczeniowej. Nowy podmiot miał zaoferować usługi związane z przechowywaniem i zdalnym przetwarzaniem danych. PKO i PFR twierdzą, że będzie to bardzo ważny krok w tworzeniu usług chmurowych dla sektora finansowego w Polsce.

PKO Bank Polski pierwszym klientem Chmury Krajowej

Na obecnym etapie, bank wykorzystuje usługi Chmury Krajowej w zakresie outsourcingu środowiska testowego w oparciu o model IaaS (Infrastructure as a Service, infrastruktura serwerowa jako usługa). Wykorzystanie usług chmurowych przez bank pozwoli mu przyspieszyć realizację procesów testowania i wdrażania innowacji oraz obniży ich koszty.

otwórz konto za zero z najlepszą aplikacją bankową

W celu szybkiego uruchomienia lokalizacji, Operator nawiązał współpracę z firmą Exatel i Krajową Izbą Rozliczeniową, dotyczącą obsługi bezpiecznych centrów danych na Mazowszu.

Operator Chmury podpisał także umowy z 5 partnerami. Asseco Data Systems, Accenture i DXC Technology pomogą klientom w stworzeniu strategii wykorzystania usług chmurowych i przyspieszenia transformacji cyfrowej oraz w projektach migracji do usług chmurowych. Z kolei Asseco Poland i Sygnity pomogą opracować szczegółowe rozwiązania informatyczne, konieczne do przeniesienia zasobów do chmury. Co więcej Operator prowadzi już zaawansowane rozmowy o współpracy z ponad 10 podmiotami spośród grona największych polskich przedsiębiorstw – podaje PKO Bank Polski.

/Rafał Tomaszewski

otwórz konto w pko bp


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

chmura-krajowa-juz-dziala-pko-bank-polski-pierwszym-klientem