To efekt kosztów operacyjnych, wynagrodzeń pracowników, czy kosztów ogólnych. New York Times podaje, że OpenAI rozpowszechnia wspomniane dokumenty wśród potencjalnych inwestorów przed zbliżającą się rundą finansowania. Może ona wycenić spółkę nawet na 150 mld USD.
Rosną wydatki na sztuczną inteligencję
W artykule NYT stwierdzono, że runda finansowania może opiewać na kwotę 7 mld dolarów, czyli więcej niż 6,5 mld USD, o których wcześniej informowały inne media. W materiale zauważono również, że finansowanie pojawia się w krytycznym momencie dla firmy, która odnotowuje znaczny wzrost, ale także boryka się z utratą kilku wysoko postawionych dyrektorów i pracowników.
Według New York Times OpenAI będzie musiało nadal zbierać pieniądze w nadchodzącym roku, ponieważ jej wydatki rosną wraz z liczbą osób korzystających z jej produktów. Przychody firmy potroiły się rok do roku w sierpniu, podczas gdy 350 milionów ludzi korzystało z jej usług w czerwcu, w porównaniu do 100 milionów w marcu, co było spowodowane głównie popularnością sztucznej inteligencji w postaci ChatuGPT.
Co planuje OpenAI? ChatGPT będzie droższy
OpenAI prognozuje 2,7 mld dolarów przychodów z ChatGPT w tym roku, w porównaniu z 700 mln USD w roku ubiegłym, przy czym 1 mld dolarów pochodzi od biznesu korzystającego z technologii opracowanych przez spółkę. Dokumenty pokazują również, że obecnie około 10 mln ludzi płaci firmie 20 dolarów miesięcznie za korzystanie z ChatuGPT. OpenAI planuje podnieść tę cenę o 2 dolary do końca roku i doprowadzić ją do poziomu 44 USD w ciągu najbliższych pięciu lat.
OpenAI niedawno wprowadziło na rynek swój nowy produkt – GPT-4o, będący rozszerzeniem systemu GPT-4. Model ten, jak podkreśliła CTO firmy, jest „znacznie szybszy” i “poprawia możliwości w zakresie przetwarzania tekstu, wizji oraz dźwięku”. GPT-4o jest dostępny za darmo dla wszystkich użytkowników, chociaż płatna wersja ma do 5 razy większe limity przepustowości. Model może również generować treści oraz rozumieć polecenia głosowe, tekstowe i graficzne.
Dodatkowo OpenAI pracuje nad nowym modelem sztucznej inteligencji w ramach projektu o nazwie „Strawberry”. Algorytmy mają mieć zdolności rozumowania podobne do ludzkich, a także umiejętności planowania z wyprzedzeniem. Prace nad projektem Strawberry mają być w toku, ale na razie nie wiadomo, kiedy możemy się spodziewać udostępnienia rozwiązania.