Takie dane prezentuje raport „Tradycyjne instytucje finansowe pod wpływem fintechowej rewolucji” (Traditional Financial Institutions Embrace Fintech Disruption). Opracowanie zostało przygotowane wspólnie z Harvard Business Review Analytic Services. Pełny raport można pobrać tutaj.

Banki stawiają na integrację z fintechami

Już ponad 60% dużych graczy wykorzystuje możliwości fintechów jako szansę na rozwój i pozyskanie nowych klientów – co więcej ten odsetek ma wzrosnąć do 77% w ciągu najbliższych trzech lat. Na razie wielkie instytucje są świadome swojej przewagi rynkowej nad fintechami – 72% wskazało na większą rozpoznawalność marki, 53% na zaufanie klientów, zaś 43% na doświadczenie w działaniu na uregulowanym rynku.

Pomimo tego bankowcy i przedstawiciele innych dużych graczy z sektora finansowego zdają sobie sprawę, że taki stan rzeczy nie będzie trwał wiecznie. 65% ankietowanych uważa, że fintechy staną się poważnym zagrożeniem już w 2022 roku. W czym widzą największe szanse dla fintechów? Według bankowców główne zalety mniejszych podmiotów to zwinność w biznesie (58%), strategia nastawiona w pierwszej kolejności na cyfryzacje (44%) i przedsiębiorczy sposób myślenia (43%).

Prawie 60% respondentów przyznaje, że fintechy zdobyły już około 10% ich rynku. Banki i inne duże podmioty przyznają, że konkurują z fintechami – według raportu Mastercard najbardziej odczuwają to instytucje z Ameryki Północnej i Azji, gdzie odpowiednio 40% i 25% uważa, że przegrywa rywalizację z fintechami. Jeżeli chodzi o Europę, to „pokonywane” przez fintechy czuje się tylko 22% banków.

Zmiany w interakcjach na linii banki – fintechy przyniesie otwarta bankowość, czyli dyrektywa PSD2. W ciągu najbliższych 3 lat dwa razy więcej tradycyjnych instytucji finansowych (51% vs. 25% obecnie) planuje wdrożyć nowe produkty i usługi oparte na otwartej bankowości. Również dwa razy więcej graczy o ugruntowanej już pozycji chce rozwijać nowe formy autoryzacji płatności (45% vs. 22% obecnie). I co szczególnie ciekawe dla fintechów – w ciągu najbliższych 3 lat niemal dwa razy więcej bankowców (49% vs. 28%) planuje partnerstwo z fintechem, w celu lepszego wykorzystania idei otwartej bankowości.

/Rafał Tomaszewski