Partner serwisu Visa dla biznesu

Co bankowcy myślą o fintechach?

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#BankTech
Opublikowano: 29 kwietnia 2019, 15:25 Aktualizacja: 9 maja 2019, 14:25

W związku z nadchodzącymi zmianami na rynku finansowym Mastercard przeprowadził globalne badanie wśród 300 przedstawicieli firm z branży finansowej, na temat ich stosunku do fintechów. Bankowcy mają świadomość swojej przewagi rynkowej, ale wiedzą, że za kilka lat fintechy staną się poważnym zagrożeniem. Jak temu zaradzić? Nawiązać z nimi współpracę.

Ta firma pomoże dostosować model biznesowy do PSD2

Takie dane prezentuje raport „Tradycyjne instytucje finansowe pod wpływem fintechowej rewolucji” (Traditional Financial Institutions Embrace Fintech Disruption). Opracowanie zostało przygotowane wspólnie z Harvard Business Review Analytic Services. Pełny raport można pobrać tutaj.

Banki stawiają na integrację z fintechami

Już ponad 60% dużych graczy wykorzystuje możliwości fintechów jako szansę na rozwój i pozyskanie nowych klientów – co więcej ten odsetek ma wzrosnąć do 77% w ciągu najbliższych trzech lat. Na razie wielkie instytucje są świadome swojej przewagi rynkowej nad fintechami – 72% wskazało na większą rozpoznawalność marki, 53% na zaufanie klientów, zaś 43% na doświadczenie w działaniu na uregulowanym rynku.

Pomimo tego bankowcy i przedstawiciele innych dużych graczy z sektora finansowego zdają sobie sprawę, że taki stan rzeczy nie będzie trwał wiecznie. 65% ankietowanych uważa, że fintechy staną się poważnym zagrożeniem już w 2022 roku. W czym widzą największe szanse dla fintechów? Według bankowców główne zalety mniejszych podmiotów to zwinność w biznesie (58%), strategia nastawiona w pierwszej kolejności na cyfryzacje (44%) i przedsiębiorczy sposób myślenia (43%).

Prawie 60% respondentów przyznaje, że fintechy zdobyły już około 10% ich rynku. Banki i inne duże podmioty przyznają, że konkurują z fintechami – według raportu Mastercard najbardziej odczuwają to instytucje z Ameryki Północnej i Azji, gdzie odpowiednio 40% i 25% uważa, że przegrywa rywalizację z fintechami. Jeżeli chodzi o Europę, to „pokonywane” przez fintechy czuje się tylko 22% banków.

Zmiany w interakcjach na linii banki – fintechy przyniesie otwarta bankowość, czyli dyrektywa PSD2. W ciągu najbliższych 3 lat dwa razy więcej tradycyjnych instytucji finansowych (51% vs. 25% obecnie) planuje wdrożyć nowe produkty i usługi oparte na otwartej bankowości. Również dwa razy więcej graczy o ugruntowanej już pozycji chce rozwijać nowe formy autoryzacji płatności (45% vs. 22% obecnie). I co szczególnie ciekawe dla fintechów – w ciągu najbliższych 3 lat niemal dwa razy więcej bankowców (49% vs. 28%) planuje partnerstwo z fintechem, w celu lepszego wykorzystania idei otwartej bankowości.

/Rafał Tomaszewski


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

co-bankowcy-mysla-o-fintechach